E3, kometa

Vybuchující „ďábelská“ kometa změnila barvu na zelenou. Brzy bude možná vidět pouhým okem

  • Vědci pozorují neobvyklou kometu
  • Je široká 230 000 kilometrů

K Zemi se již několik měsíců řítí kometa o velikosti města. A pokud znovu exploduje ještě před zatměním Slunce, ke kterému dojde začátkem dubna, mohla by být viditelná i pouhým okem, tvrdí někteří odborníci.


Nepřehlédněte: Vesmírná záhada. Vědci NASA objevili galaxii, které by neměla existovat


12P/Pons-Brooks je sopečná kometa

Jak to tak vypadá, můžeme se pomalu začít těšit na velkolepou vesmírnou show. Obří kometa, třikrát větší než Mount Everest, je totiž na cestě k naší planetě.

Objekt pojmenovaný 12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti.

Když k této události dojde, kryomagma rozšíří kometární komu – oblak plynu a prachu – a kometa se tak na několik následujících dní jeví na obloze mnohem jasnější.

V červenci loňského roku astronomové pozorovali, jak kometa 12P poprvé po 71 letech vybuchla a od té doby exploduje poměrně často. Během prvních erupcí komety 12P se její rozšířená koma zvětšila do šišatého tvaru. Díky tomu vypadala, jako by měla rohy, což vedlo k její démonické přezdívce.

Během novějších erupcí však tyto rohy chyběly. Nedávné fotografie komety také ukazují, že vyzařuje zelené světlo, což je způsobeno vysokým obsahem dikarbonu v komě a ohonu.

12P/Pons–Brooks má jednu z nejdelších známých oběžných period ze všech komet. Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla dosáhnout 21. dubna letošního roku.

K Zemi se nejvíc přiblíží 2. června, kdy bude viditelná na noční obloze pouhým okem. Přesto její vzdálenost od naší planety nebude nijak malá – konkrétně to bude asi 231 milionů kilometrů.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Po 71 letech znovu proletí kolem Země

Pokud kometa exploduje ve dnech předcházejících zatmění (8. dubna), existuje podle odborníka Eliota Hermana velká šance, že bude viditelná pouhým okem ještě před svým nejbližším přiblížením k Zemi. Expert však dodává, že frekvenci explozí je obtížné předpovědět.

Podobného názoru je i výzkumník z České republiky Petr Horálek, který se rovněž domnívá, že 12P by mohla být viditelná bez dalekohledu, avšak pouze v případě, že krátce před zatměním dojde k velké explozi.

Jiní astrofotografové si viditelností komety během zatmění již nejsou tak jistí. Michael Jäger, rakouský výzkumník, který 12P/Pons–Brooks rovněž sleduje, uvedl, že je velmi skeptický k tomu, že kometa bude viditelná pouhým okem, a to i v případě velkého výbuchu krátce před zatměním.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares