Vodafone, ilustrační foto

Vodafone spustí 5G síť od 1. října, a to v 5 městech a v plné rychlosti

  • Vodafone spustí síť nové generace v říjnu
  • Pro 5G bude operátor využívat spektrum určené dosud pro LTE

Společnost Vodafone spustí od 1. října pro zákazníky v České republice pátou generaci mobilních sítí 5G. Pokryje Prahu, Brno a také tři města, která do pilotního provozu už dříve vybrala ministerstva průmyslu a pro místní rozvoj.

Od začátku října bude signál 5G dostupný hned v pěti městech. Jako první se nová síť dostává do Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, tedy ke třem vítězům soutěže 5G pro 5 měst. Navíc Vodafone přidává i nejobydlenější oblasti České republiky – Prahu a Brno.

Nasadí technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS)

V první fázi spuštění 5G Vodafone staví na frekvencích, které už nyní slouží pro síť LTE (4G), konkrétně jde o pásma 1800 a 2100 MHz. Jako první v Česku přitom využije technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. To znamená efektivnější využití zatím dostupného spektra.

Pokrytí ČR sítí 5G | foto: Vodafone

Co 5G nabídne?

Nová síť přináší nejen rychlejší, pružnější a spolehlivější připojení k internetu, ale umožní realizovat technická řešení, která dosud nebyla možná. Ať už jde o rozvoj chytrých měst nebo továren, telemedicíny, samořiditelných aut, robotiky i distančního vzdělávání.

Ilustrační obrázek | foto: Vodafone

Jak to bude fungovat a plná rychlost

K 5G síti se budou moci během zaváděcí nabídky připojit firemní i nefiremní zákazníci se stávajícími tarify a také majitelé předplacených karet. Budou ale potřebovat nejnovější mobilní telefony, které dokážou se sítí 5G od Vodafonu pracovat.

Všechny majitele neomezených tarifů se zastropováním rychlosti navíc čeká důležitá novinka. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou rychlost stahování. Během zaváděcí nabídky si tak mohou vyzkoušet naplno přesně to, co technické parametry nové 5G technologie dovolí.

Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone v příštím roce novou nabídku šitou už na míru 5G. Všechny důležité informace, které se týkají vhodných telefonů a dalších detailů o 5G síti, bude od 1. října shrnovat webová stránka www.vodafone.cz/5G.

Total
1
Shares