NASA, kometa

Video ukazuje, jak se pravěká kometa blíží k Zemi. Nad Českem bude po 80 000 letech vidět pouhým okem

  • Výjimečná kometa se vrací k Zemi.
  • Přilétá k nám z hlubin vesmíru.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se nezadržitelně řítí směrem k nám a stále zjasňuje. Zatímco ze Země je bez dalekohledu stále jen rozmazanou tečkou, při pozorování výkonným dalekohledem už je vidět její nádherný ohon.


Nepřehlédněte: Notebooky budou mít „nekonečnou“ výdrž. Společnosti Intel a BOE vyvinuly speciální displej s frekvencí 1 Hz


Kometa na obzoru

Zatím nejkrásnější záběry komety Tsuchinshan-ATLAS pořídil astronaut Matthew Dominick z Mezinárodní vesmírné stanice. Výhled ze skleněného okna (ISS), známého jako kupole, je – jak sami uvidíte – jednoznačně nepřekonatelný.

„Tsuchinshan-ATLAS zatím vypadá pouhým okem jako rozmazaná hvězda. Ale s 200mm objektivem se světelností f/2.0 a expozicí 1/8 sekundy ji můžete skutečně pozorovat. Prozatím jsem pořídil časosběrné video,“ uvedl astronaut na sociální síti X (dříve Twitter).

Do nejbližšího průletu komety Tsuchinshan-ATLAS kolem Slunce zbývá necelý týden. Dne 27. září proletí ve vzdálenosti 58,6 milionu kilometrů od naší hvězdy. Mnozí vědci očekávali, že bude viditelná i pouhým okem, a jejich předpovědi se potvrdily. Několik dní po perihéliu bude ledový objekt viditelný objekt pouze před svítáním, ale od 9. října ho bude možné spatřit při západu Slunce.

Noční obloha zazáří

Podle konzervativních odhadů by se kometa měla zařadit mezi 50 nejjasnějších objektů na obloze. Astronomové předpokládají, že bude jasnější než Jupiter a o něco méně jasná než Venuše, což by z ní stále činilo skvělý a snadno pozorovatelný objekt na obloze. Nejbližší průlet komety Tsuchinshan-ATLAS kolem Země se uskuteční 12. října.

Kometě C/2023 A3 trvá 80 000 let, než oběhne kolem sluneční soustavy. Pro představu, naposledy byla nad Zemí spatřena v době kamenné, kdy lidé žili v jeskyních. Astronomické modely naznačují, že k nám míří z Oortova oblaku, rozsáhlého sférického obalu ledových těles, o němž vědci tvrdí, že obklopuje sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..