Huawei P50 Pro

Většina Čechů se sítí páté generace (5G) neobává, prozradil průzkum Huawei

Většina Čechů vnímá 5G sítě bez starostí, vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Huawei. O existenci 5G sítí ví 8 z 10 Čechů, ovšem až dvě třetiny se domnívají, že o nich stále nemají dostatek informací.

Češi se 5G sítí nebojí

Více než polovina respondentů nemá ze sítí 5G obavy, pětina dotázaných obavy spojené s 5G sítěmi přiznává, zatímco zbylá část respondentů se nedokázala rozhodnout. Nicméně potřebu budovat sítě nové generace podporuje zhruba polovina Čechů. Největší shoda panuje v otázce možného navýšení ceny dat v souvislosti s budováním 5G sítě, se kterým nesouhlasí 89 % dotázaných respondentů.

Nespokojenost s navýšením cen služeb mobilních operátorů v souvislosti s budováním 5G vyjádřila v dubnovém průzkumu polovina respondentů. Od té doby nespokojenost narostla o 32 %. Nárůst také zaznamenal i pocit nedostatečné informovanosti k 5G.

„Počet respondentů, kteří vyjádřili nedostatečné znalosti v oblasti sítí 5G, narostl o 34 procent, což nás překvapilo. I to je důvodem, proč v našem úsilí vzdělávat širší společnost prostřednictvím našich kampaní, včetně speciálního webu 5GvČesku.cz, nepolevíme. Zejména v dnešní době, kdy svět prochází rapidní digitální transformací, je edukace týkající se technologií čím dál důležitější. Co nás naopak potěšilo, je nízký počet těch, kteří se v souvislosti s 5G infrastrukturou vážně obávají o své zdraví. Takových lidí je pouhých sedm procent a jejich obavy se kampaní proti fake news snažíme aktivně vyvracet,“ říká Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei.

Například přínos technologií 5G v oblasti telemedicíny vnímalo jen málo přes dvě procenta respondentů. O něco více, přesněji 4 procenta, vidí potenciál v tom, že nám 5G technologie přinesou nové modely podnikání. „Ve skutečnosti budou mít 5G sítě dopad na všechny oblasti našeho života a zásadně zvýší životní úroveň každého jednotlivce,“ komentuje Kolder.

Kybernetickou bezpečnost považujeme za důležitou

Sítě páté generace vyvolávají diskuzi i v souvislosti s kybernetickou bezpečností. Dle únorového průzkumu Huawei považuje 93 % Čechů kybernetickou bezpečnost za důležitou. Více než polovina respondentů považuje chytré telefony, výrobky a služby a síťová zařízení pro operátory od společnosti Huawei za bezpečné.

Jasno mají dle nejnovějšího průzkumu téměř všichni (89 %) respondenti v otázce cen za mobilní služby, které by mohly zaznamenat nárůst v případě narušení volné soutěže dodavatelů ucházejících se o účast v budování infrastruktury 5G.

Průzkum byl realizován ve dnech 18. až 24. srpna na vzorku 1 100 Čechů prostřednictvím online nástroje Instant Research od agentury Ipsos.

Total
0
Shares