Černá díra

Velmi stará a gigantická. Černá díra vznikla skoro hned po Velkém třesku

  • Vědci objevili starodávné monstrum
  • Číhá v hlubinách vesmíru už od počátku

Astronomům se díky teleskopu Jamese Webba podařilo objevit supermasivní černou díru, která je považována za jednu z nejstarších, jaké kdy byly nalezeny. Senzační objev vědci oznámili ve studii, kterou publikoval odborný server Nature. Výsledky ukazují, že černá díra má hmotnost 40 milionů Sluncí.


Nepřehlédněte: iOS 18 je za rohem. Jaké iPhony a iPady dostanou aktualizaci?


Velká a těžká černá díra

Vědci objevili supermasivní černou díru výjimečných rozměrů. Zrodila se ve chvíli, kdy byl vesmír starý jen něco málo přes 764 milionů let, píše server IFLScience.

Obrovská černá díra je zahalena prachem a s intenzitou akreuje materiál, který kolem ní rotuje velmi vysokou rychlostí. „Pomocí spekter se nám podařilo nejen potvrdit, že červený kompaktní objekt je supermasivní černá díra, ale také získat přesný odhad její hmotnosti,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Dr. Lukas Furtak z Ben-Gurion University of Negev.

„Plyn obíhá v gravitačním poli černé díry a dosahuje velmi vysokých rychlostí, které se v jiných částech galaxií nevyskytují. V důsledku Dopplerova posunu je světlo vyzařované akreujícím materiálem na jedné straně červeně posunuté a na druhé straně modře posunuté v závislosti na jeho rychlosti.“

Nově objevená černá díra vědce mate svou hmotností. Stručně řečeno, je těžší, než by měla být. Typická supermasivní černá díra by měla mít hmotnost asi 0,1 % hmotnosti všech hvězd ve své galaxii, jenže nově objevené monstrum je nejméně desetkrát těžší, což odporuje dosavadním poznatkům o vesmíru.

Černá díra
Zdroj: NASA

Gravitační čočka

Černé díry jsou poměrně obtížně detekovatelné, zejména pak teleskopy. A ty, které vědci spatří, jsou většinou „rentgenové dvojhvězdy“ – černé díry, které kolem sebe stahují materiál z doprovodné hvězdy do akrečního disku.

Pro hledání supermasivních černých děr využívají takzvané „gravitační čočkování“. Tento jev popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, kde se obvykle černé díry nachází, žádný teleskop nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Eurekalert, IFLScience, Nature

Total
0
Shares