Nancy Grace Roman Space Telescope

Vědci z něj jsou úplně paf! Teleskop Nancy Grace Roman umožní přetáčet vesmír v čase, jako když se film přetáčí na VHS kazetě

  • Webbův teleskop bude mít ve vesmíru pomocníka
  • Nancy Grace Roman bude vytvářet extrémně detailní megaexpozice

Pozorování vzdálených galaxií připomíná zpětné ohlédnutí v čase. Je to proto, že světlu často trvá celou věčnost, než se dostane z místa svého vzniku do objektivu vesmírného dalekohledu. NASA však věří, že chystaný Nancy Grace Roman Space Telescope vše změní a výzkum kosmu posune na zcela novou úroveň.


Nepřehlédněte: Podvodníci vám mohou vybílit účet! Teď přišli na to, jak se nabourat do každého telefonu, který je zabezpečený PINem


Nancy Grace Roman dokáže nemožné

Podle Aarona Yunga, postdoktoranda z Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu, si dnes vědci při pozorování pomocí slavného Webbova teleskopu musí vybrat mezi pořízením relativně málo podrobného (mělkého) snímku, který však zachycuje velkou oblast oblohy, nebo pořízením vysoce podrobného (hlubokého) snímku s úzkým zorným polem.

Nancy Grace Roman nabídne obojí – umožní vědcům nahlédnout současně hluboko i široko a stejně kvalitně, což lidstvu otevře nečekané možnosti. Agentura s nadsázkou uvádí, že dalekohled umožní vesmír přetáčet v čase, podobně jako se film přetáčí na VHS kazetě, a pomůže tak vědcům získat lepší představu o tom, jak kdysi vypadal.

Galaxie, NGC 5495, Hubble
Zdroj: NASA / ESA

Vědci od teleskopu čekají zázraky

„Nancy Grace Roman Space Telescope bude mít jedinečnou schopnost snímkovat opravdu velké oblasti oblohy, což umožní spatřit prostředí kolem galaxií mladého vesmíru,“ vysvětluje Nicole Drakos z University of California Santa Cruz.

„Dalekohled by mohl pomocí odhalit více než milion galaxií rozptýlených v kosmické historii – od velmi mladých a malých galaxií, ve kterých se teprve začínají rodit hvězdy, až po moderní éru s mnoha masivními a často neaktivními galaxiemi.“

Přelomový aparát má být vypuštěn v roce 2027 na stejné místo, kde se nyní nachází Webbův teleskop. Podle simulací NASA umožní dalekohled astronomům pohled na tisíce, ne-li miliony galaxií najednou. Získaná data navíc budou synchronizována s daty z Webbova a Hubbleova teleskopu a zpřesňovat výpočty.

Nový supermoderní teleskop o hmotnosti 4,2 tuny bude vybaven 2,4metrovým základním zrcadlem. Dějiny vesmíru začne pozorovat ze stejného místa, jako Webb, tedy z Lagrangeova bodu 2.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares