- Vědci přemýšlí nad technologií výroby energie z lidského tepla.
- S první implementací se počítá do chytrých hodinek.
Pokud u sebe nemáte zrovna powerbanku, s vybitým telefonem či chytrými hodinkami toho v terénu moc nesvedete. Do budoucna by však mohl s vybitým smartphonem pomoci přelomový systém nabíjení pomocí tělesného tepla.
Nepřehlédněte: Tichý zabiják moderní doby alias spánková apnoe: Jak ji hodinky Apple Watch detekují?
Energie z kůže přímo do baterie
Nová technologie slibuje možnost využít teplo vašeho těla k napájení chytrých hodinek či jiné elektroniky. Australští vědci vyvinuli flexibilní termoelektrické zařízení (F-TED), které přeměňuje tepelnou energii na elektrickou. V tuto chvíli není technologie na takové úrovni, aby dobila energeticky náročnější přístroj, jako je například smartphone, úspěšný test však proběhl s chytrými hodinkami.
Tým vedený profesorem Č’-Kang Čchenem z Queenslandské technologické univerzity vytvořil termoelektrickou folii z bismut-teluridového materiálu. Pomocí běžné technologie sítotisku dokázali vyrobit tenký a flexibilní materiál, který poskytuje dosud nejvyšší výkon v této oblasti.
Povlak je tlustý pouhý mikrometr, ale dokáže vyprodukovat 1,2 mW/cm² při teplotním rozdílu 20 Kelvinů mezi kůží a okolním vzduchem. To odpovídá běžné procházce při venkovní teplotě kolem 16 °C.
Klíčem k úspěchu byla přítomnost 7,5 % nanotyčí teluria, které zvýšily hustotu a vodivost materiálu. Díky tomu je film nejen výkonný, ale i odolný – po tisících ohnutí jeho účinnost klesla jen minimálně.
Přelomová technologie (snad) brzy v chytrých hodinkách
Vědci věří, že tato technologie může být brzy využita například k výrobě pásků pro chytré hodinky, které by tepelné tělo přeměňovaly na energii a tu pak distribuovaly do akumulátoru.
Čchenův tým dokázal vytvořit teplotní rozdíl 11,7 Kelvinů s minimálním vstupním proudem. Nová technologie by mohla být integrována do budoucích procesorů, například na bázi tří nanometrů, a sloužit k jejich chlazení, ale pochopitelně i získávání energie.
Přesto je před vědci ještě hodně práce – například zlepšení flexibility materiálu a jeho začlenění do výroby čipů. Výhodou jejich přístupu je však jednoduchost výroby, která usnadňuje reprodukci technologie a její budoucí využití v praxi.
Zdroj náhledové fotografie: drobotdean / Freepik , zdroj: ArsTechnica