Teleskop, vědci, signál, vesmír

Vědci prozradili, kdy by mimozemšťané mohli kontaktovat Zemi. Zbývá jen pár let

  • Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? 
  • Vědci doufají, že nám poslali zprávu
  • Dorazit k Zemi by mohla už za pár let

Tématem (ne)existence mimozemských civilizací se zabývají nejen fanoušci sci-fi, ale i mnozí renomovaní vědci. Experti z Kalifornské univerzity nyní zveřejnili zprávu, kde detailně popisují, že mimozemšťané by mohli navázat kontakt s lidstvem již za pár let, konkrétně v roce 2029.


Nepřehlédněte: Vědci pozorovali, jak se hvězda nafoukla a snědla planetu. Takto jednou skončí i Země


Dostaneme někdy odpověď?

Vycházejí z události, ke které došlo v roce 2002. Tenkrát vědci NASA vyslali k sondě Pioneer 10 v rámci rutinního protokolu pro zasílání dat a zabezpečení komunikace rádiové vlny. Tento signál dosáhl hvězdy vzdálené asi 27 světelných let od naší planety a vysílání se šířilo dál do vesmíru. Odborníci proto doufají, že signál byl zachycen mimozemšťany, kteří odpověděli a teď musíme jen počkat, než jejich zpráva dorazí zpět k Zemi.

Astronom Howard Isaacson pro server Popular Science uvedl, že se jedná o „slavnou myšlenku Carla Sagana použitou jako námět ve filmu Kontakt“. Ten byl natočen v roce 1997 podle jeho knihy. Vypráví příběh vědce projektu SETI, který nalezne důkazy o mimozemšťanech na vzdálené planetě vzdálené 26 světelných let od Země a rozhodne se s nimi navázat kontakt vysláním signálu.

Vědci zmapovali signály a jejich dráhy vyslané k sondám Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 10, Pioneer 11 a New Horizons. Ve studii zveřejněné v časopise Publications of the Astronomical Society píšou, že vědecká data a telemetrické údaje k sondám vysílala síť Deep Station Network (DSN), což je mezinárodní soustava obřích rádiových antén NASA, která slouží ke komunikaci mezi Zemí a vesmírnými misemi.

Radioteleskop
Zdroj: ELG21 / Pixabay

Vědci zjistili, že vysílání k sondám Voyager 2, Pioneer 10 a Pioneer 11 se již setkalo nejméně s jednou hvězdou a signál mířící k družici Pioneer 10 v roce 2002 dorazil k tzv. bílému trpaslíkovi. „Odpověď v tomto případě můžeme očekávat v roce 2029,“ uvádí výzkumníci.

V příštím desetiletí bude ještě více příležitostí pro odpovědi. Signály vyslané k sondě Voyager 2 dosáhly v roce 2007 dvou hvězd: Jedna leží 26 světelných let od Země a druhou je tzv. hnědý trpaslík vzdálený od modré planety 24 světelných let. Pokud by mimozemšťané tyto signály zachytili a odpověděli, jejich zprávy bychom se mohli obdržet počátkem roku 2030.

Někteří vědci jsou však méně optimističtí než experti z Kalifornské univerzity a připouští, že tyto rádiové signály mohou být tak zkreslené, že je mimozemšťané možná ani nebyli schopni přečíst a naše čekání na odpověď je tak zcela zbytečné.

Zdroj náhledové fotografie: Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: popsci

Total
0
Shares