Vela Pulsar

Vědci pořídili nejdetailnější snímek pulsaru Vela, kterému zatím příliš nerozumí

  • Pulsar Vela vypouští nebývale široké kužely energie
  • Vědci netuší proč
  • Nyní získali jeho nejdetailnější snímek

Mezinárodní tým vědců pořídil dosud nejdetailnější snímek objektu, který zběsile rotuje zhruba 800 světelných let od Země. Pulsar Vela, o kterém je řeč, se vymyká všemu, co o těchto objektech experti zatím vědí.


Nepřehlédněte: Nabití baterie elektromobilu nyní zabere stejně času jako natankování benzinu


Vela vypouští široké kužely energie

Pulsary jsou vysoce zmagnetizované pozůstatky mrtvých hvězd, které uvolňují elektromagnetické pulsy v takových pravidelných intervalech, že je astronomové mohou používat jako jakési kosmické hodiny. Nedávno však jeden pulsar vyzařoval gama záření s překvapivou energií.

„Neutronové hvězdy mají nesmírně silná magnetická pole a když jsou nabité částice zachyceny v těchto polích, mohou být urychleny na velkou část rychlosti světla, což způsobí, že vyzařují světlo,“ uvádí vědci.

„Tyto mrtvé hvězdy se skládají téměř výhradně z neutronů a jsou neuvěřitelně husté. Čajová lžička má hmotnost více než pět miliard tun,“ vysvětlila Emma de Oña Wilhelmiová.

Pulsar Vela
Zdroj: NASA/DOE/International LAT Team

Nejdetailnější snímek

Pulsar Vela byl nejnověji detekován pomocí speciálního vědeckého přístroje, který byl připevněný k balonu a vynesen do výšky 35 až 45 kilometrů. To umožnilo vysoce přesné pozorování a výsledek mluví sám za sebe: vznikl snímek s více než 40krát vyšším rozlišením než zvládnou běžné gama teleskopy.

Vědci již dříve zjistili, že pulsar Vela se otáčí přibližně 11krát za sekundu a jeho energetický světelný kužel je neobvykle široký – to může být vodítkem k tomu, jak generuje tak vysokoenergetické částice. Definitivní odpověď však bude třeba ještě hledat, přiznávají vědci.

Zdroj náhledové fotografie: Science Communication Lab for DESY, zdroj: IFLScience, arXiv, DESY

Total
0
Shares