Černá díra

Vědci objevili rekordně blízko Země divnou černou díru. Na našem zadním dvorku spokojeně podřimuje

  • Nová černá díra má hmotnost jako několik Sluncí
  • Leží překvapivě blízko naší planety

Pozemšťané, seznamte se se svým novým, tedy přesněji nově objeveným, nebeským sousedem: masivní černou dírou. Podle vědců je desetkrát větší než naše Slunce a nachází se pouze 1 600 světelných let od Země v souhvězdí Ophiuchus.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět


Experti hlásí nečekaný objev

Vědci přišli s překvapivým zjištěním. Objevili novou černou díru, ale podle všeho se zatím lidstvo nemusí strachovat. V současné době dřímá v dvojhvězdném systému nazvaném GAIA BH1. A podle objevitelů – týmu vedeného Kareemem El-Badrym, astrofyzikem z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, její objevení naznačuje existenci dalších spících černých děr v podobných soustavách.

Podle článku se El-Badry a jeho tým poprvé dozvěděli o tajemném spícím obru díky sondě GAIA Evropské kosmické agentury (ESO), která přesně sleduje pohyb hvězd v Mléčné dráze. Na základě dat z družice byli vědci schopni zjistit, že se jedna z hvězd hýbe, což pro ně bylo znamení, že v její blízkosti může působit mocná, i když neviditelná, síla – například spící černá díra.

Neaktivní a poklidná černá díra

Tým následně využil dalekohled Gemini North na Mauna Kea na Havaji, aby prozkoumal nepravidelnosti v jejím pohybu. Server Futurism doplnil, že vědci vsadili na stejnou techniku, kterou používají při analýze velikosti exoplanet obíhajících kolem hvězd.

Výpočty odborníků nakonec podpořily domněnku, že binární systém GAIA BH1 je ve skutečnosti domovem spící černé díry. A přestože její objev může v krátkodobém horizontu přinést více otázek než odpovědí, výzkumníci doufají, že v budoucnu povede k řadě převratných zjištění.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Futurism

Total
0
Shares