planeta, NASA

Vědci NASA objevili v hlubokém vesmíru vodní svět s vroucím oceánem

  • Vědci objevili velmi zajímavou exoplanetu
  • Klíčovou otázkou je, zda na ní může existovat život

Planeta vzdálená pouhých 70 světelných let od Země vzbuzuje značnou pozornost. Skupina astronomů ji objevila na základě dat získaných z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Nyní, po bližším prozkoumání, tvrdí, že může být vroucím oceánským světem.


Nepřehlédněte: Za nebývale rychlou rotaci obří rudé hvězdy Betelgeuze může optický klam


Oceánská planeta

Článek o objevu nové exoplanety byl publikován v časopise Astronomy & Astrophysics a podrobně popisuje nález světa, který vědci pojmenovali TOI-270 d. Jedná se o jednu ze tří planet nacházejících se v systému TOI-270 a obíhajících kolem červeného trpaslíka třídy M.

Výzkumníci NASA planetu popisují jako „menší Neptun“, a to kvůli jejímu plynnému složení. Zda skutečně vypadá jako Neptun na obrázku níže, však vůbec není jisté.

Neptun
Zdroj: TheSpaceway / Pixabay

Vědci musí počkat na nástupce Jamese Webba

Co tento svět skutečně odlišuje od ostatních exoplanet objevených v systému TOI-270, tak to je chemické složení jeho atmosféry. Astronomové říkají, že by se mohlo jednat o „hyceánskou“ planetu, která je pokryta oceány a má atmosféru bohatou na vodík.

Data z teleskopu Jamese Webba (JWST) naznačují, že oceány na TOI-270 d dosahují teploty až 100 stupňů Celsia. Přesto se někteří astronomové domnívají, že planeta má spíše kamenitý povrch a je zahalena extrémně hustou atmosférou z vodíku a super horké páry. 

Je otázkou, zda se někdy dozvíme pravdu. K tomu by bylo zapotřebí vyslat k exoplanetě sondu, čehož lidstvo zatím není schopno. Výzkumníci tak musí počkat na teleskopy nové generace s citlivějšími přístroji.

Dosud bylo objeveno více než 5 500 exoplanet, ale stále není zřejmé, zda některé z nich ukrývají mimozemské formy života. K silným motivacím pro pátrání po planetách mimo náš solární systém patří především touha vědců zjistit, jestli existuje i jinde svět podobný Zemi a zda je v kosmu život.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: BGR, Guardian

Total
0
Shares