Měsíc, regolit

Vědci chtějí pomocí obří lupy vytvořit chodníky a silnice na Měsíci

  • Jak snadno postavit silnice na Měsíci?
  • Abyste roztavili regolit, stačí lasery nebo lupa

Měsíc není místo, kam byste rádi jeli na dovolenou. Regolit – měsíční půda – je prašná sbírka ostrých, abrazivních a toxických částic, které se lepí na skafandry, poškozují vybavení a u jednoho z astronautů programu Apollo dokonce způsobily alergickou reakci. Pro vesmírné cestovatele by bylo mnohem snazší pracovat a přistávat v místech, kde je regolit pevný a vědci možná našli způsob, jak toho relativně snadno docílit.


Nepřehlédněte: Před 14 000 lety zasáhla Zemi nejničivější erupce v historii. Dnes by do tmy uvrhla celé kontinenty, varují vědci


Lidstvo se znovu chystá na Měsíc

Výzkumný tým vedený Ginésem-Palomaresem, Mirandou Fateriovou a Jensem Günsterem použil laser na bázi oxidu uhličitého, aby zjistil, zda by se měsíční regolit mohl roztavit (rozpéct) na něco bezpečnějšího a pevnějšího. Vědci však nepoužili skutečnou měsíční půdu, která je zde na Zemi vzácná, ale její simulovanou verzi EAC-1A vytvořenou Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

„To, co tento výzkum odlišuje, je využití energetického paprsku o maximálním průměru 100 milimetrů a maximálním výkonu 12 kW, což představuje nový přístup, který nebyl použit v předchozích studiích,“ uvedli autoři pro server IFLScience.

Tým si uvědomil, že k vytvoření pevného podkladu stačí jediný průchod laserem, ale opakování tohoto postupu již vedlo k trhlinám v regolitu. Proto vědci použili 45milimetrový laser k vytvoření zaoblených trojúhelníkových desek (srdíček), které se dají „spojovat“ do povrchu podobného silnici nebo startovací rampě.

Měsíc, regolit
Zdroj: NASA

Pamatujete na dětské hrátky s lupou?

„Výzkum prokázal, že relativně silnou vrstvu měsíčního regolitu (přibližně 25 milimetrů) lze roztavit jediným průchodem paprsku. Významné omezení však bylo pozorováno při pokusu o více překrývajících se průchodů, což vedlo ke vzniku trhlin. Nicméně tento problém vedl k vývoji blokovacích prvků, které eliminují překrývání pro dláždění velkých ploch na Měsíci,“ říkají výzkumníci.

Experti spočítali, že k nejjednoduššímu vytvoření silnic a chodníků na měsíčním povrchu stačí dopravit ze Země na Měsíc čočku o rozměrech minimálně 1,2 × 1,2 metru, která bude fungovat jako koncentrátor slunečních paprsků místo laseru. Pokud jste někdy použili lupu, abyste z kusu papíru vypálením jeho okrajů udělali staře vypadající mapu nebo svitek, tento postup jistě znáte. Umístíte čočku do správné vzdálenosti, sluneční světlo se kolimuje a roztaví váš cíl.

Na rozdíl od laserů má přístup založený na velkých čočkách výhody z hlediska energetických nároků, chlazení a infrastruktury. Možná tedy jednou bude na Měsíci umístěna gigantická lupa, která doslova vydláždí astronautům cestu do míst, kam bude třeba.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, Mirror, Scientific Reports

Total
0
Shares