Země

V nitru Země se nachází podivná struktura. Obsahuje třikrát více vody než všechny oceány

  • Hluboko pod našima nohama se nachází oceán.
  • Nekonečné zásoby vody jsou uloženy v hornině zvané ringwoodit.

Vědci v poslední době stále častěji informují o objevech, které doslova berou dech. Nejnovější zpráva pak potvrzuje, že o naší planetě toho stále víme překvapivě málo. Experti totiž oznámili, že hluboko v zemském plášti se nachází obrovský oceán. Toto zjištění mění dosud zavedené teorie o koloběhu vody na Zemi a složitých geofyzikálních procesech.


Nepřehlédněte: Tohle Xiaomi nebylo nikdy levnější. Vyjde na pár tisíc, přitom je brutálně nadupané


Objevili gigantickou „vodní nádrž“

Bohatá zásobárna vody uložená v hornině zvané ringwoodit se nachází v hloubce asi 640 kilometrů pod povrchem naší planety. Tato vrstva není ani kapalná, ani pevná, ani plynná – představuje čtvrtý stav hmoty. Geofyzik Steve Jacobsen, klíčový člen výzkumného týmu, vysvětluje: „Ringwoodit je jako houba, která nasává vodu. Na struktuře ringwooditu je něco velmi zvláštního, něco, co umožňuje přitahovat vodík a zachycovat vodu.“

„Myslím, že jsme konečně svědky důkazů o celozemském koloběhu vody. To může velmi dobře vysvětlit obrovské množství kapalné vody, která zdobí povrch naší planety. Vědecká komunita po desetiletí pátrala po této hlubinné vodě,“ dodal.

Země, voda
Planeta Země | foto: Geralt / Pixabay

Obsahuje třikrát více vody než všechny oceány

Jak experti vodu v ringwooditu objevili? Studovali seismickou činnost Země a uvědomili si, že seismometry – zařízení určená k detekci a záznamu zemětřesení – zachycují „záhadné“ rázové vlny vycházející z podpovrchových vrstev Země. Domnívají se, že pokud by hornina ringwoodit obsahovala pouze jedno procento vody, znamenalo by to, že zemská kůra ukrývá objem vody třikrát větší než všechny oceány na povrchu dohromady.

A to není jediný významný objev, který vědci v poslední době učinili. Nedávno přišli také s řešením nestále rostoucích teplot. Konečné řešení klimatické krize může být podle nich ukryto na dně oceánu, kde se nacházejí obrovská ložiska čedičových hornin, které mají potenciál zachytit oxid uhličitý a odstranit ho z atmosféry naší planet.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: The Brighterside

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..