Chytrý telefon Xiaomi

V Česku se přes MMS a SMS zprávy šíří zákeřný virus. Tady jsou kroky, které je třeba hned podniknout!

  • Českými telefony se šíří virus napadající Android
  • Jmenuje se Flubot a slouží hlavně ke krádeži citlivých dat

Nebezpečný virus Flubot je postrachem uživatelů chytrých telefonů s operačním systémem Android. Obvykle má podobu SMS nebo MMS s odkazem na instalaci podvodné aplikace, která vás následně obere o peníze. Co dělat, aby vám Fluxbot nevyluxoval účet?


Nepřehlédněte: Češi, máte Revolut? Tak bacha na podvodné telefonáty nebo SMS!


Nenechte se napálit

Není tomu tak dávno, co všichni čeští mobilní operátoři, že se jejich sítěmi prostřednictvím MMS a SMS zpráv šíří totiž nebezpečný malware Flubot.  Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz: někdy virus také předstírá, že je SMS od přepravní služby DHL a uživatele nabádal ke sledování zásilky.

Kdo si nedá pozor, toho virus připraví o všechno

V obou případech jde podvodníkům o jedno a to samé: chtějí nic netušící oběť donutit, aby na zprávu zareagovala, čili klikla na přiložený odkaz. Po kliknutí na odkaz jsou vyzváni k instalaci obslužné aplikace – a právě v tom je kámen úrazu.

Pokud to udělají, nevědomky si nainstalují do svého zařízení malware Flubot. Ten na nic samozřejmě nečeká a okamžitě prošmejdí obsah telefonu, stáhne si kontakty pro své další šíření a zároveň aktivuje agresivní malwarový skript, který vyhledává informace o platebních kartách.

Malware ilustrační
Zdroj: Daria Nepriakhina, Unsplash

Zatímco FluBot primárně cílí na uživatele Androidu, majitelé iPhonů nejsou bez rizika. Protože Apple v rámci platformy iOS neumožňuje instalaci aplikací třetích stran a pravidla pro vstup do katalogu App Store jsou přísnější než v případě Google Play na Androidu, museli přijít podvodníci s jiným řešením. Aby bylo možné obejít předpisy společnosti Apple a infikovat oběti s iPhony, SMS uživatele, kteří kliknou na škodlivý odkaz, přesměrují na zavirovanou webovou stránku.

Jak se tedy proti podobným praktikám podvodníků bránit? Buďte skeptičtí k odkazům, které se zdánlivě objevují odnikud, a nikdy neschvalujte oprávnění pro aplikace, pokud si nejste jisti jejich záměrem. Nikdy!

Jak se Flubotu jistojistě vyhnout?

  1. Neklikejte na žádné odkazy v SMS zprávách. A především ne, když vás odesílatel vyzývá k instalaci aplikací.
  2. Nedůvěřivost je na místě. Pokud v příštích několika týdnech dostanete podivnou a neočekávanou zprávu, zpozorněte. Ujistěte se u společnosti, která údajně zprávu odeslala, že jde opravdu o komunikaci firmy a zpráva není podvodná.
  3. Pozorně si podezřelé zprávy přečtěte. U podvodných zpráv jde zpravidla o generické zprávy, které vám buď oznamují (až příliš) úžasnou novinku nebo naopak příšernou tragédii.
  4. Neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů. Většina přepravních společností, pokud nějaké aplikace má, tak je nabízí v oficiálních obchodech s aplikacemi, kterými jsou například Obchod Play nebo Apple App Store. V telefonu si také můžete nastavit, aby stahoval aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash

Total
1
Shares