Facebook

Unikla i vaše data z Facebooku? Poradíme, jak to zjistit

  • Více než půl miliardě lidí unikla citlivá data z facebookových profilů
  • Speciální web umožňuje lidem zjistit, zda jejich účet mohou zneužít hackeři

Společnost Facebook má obrovský problém. Někdo na hackerské fórum vynesl databázi údajů o více než 500 milionech uživatelů a jsou mezi nimi i Češi a Slováci. Experti doporučují, aby si lidé co nejdříve změnili ke svému účtu heslo, protože hrozí možné zneužití dat ke kyberzločinu. Jak zjistit, jestli unikly informace i z vašeho profilu a jaké kroky je třeba podniknout?


Psali jsme: Na Telegramu se prodávala telefonní čísla půl miliardy uživatelů Facebooku


Únik dat se týká i 1,4 milionu Čechů

Podle serveru Business Insider byly zveřejněny soukromé údaje 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Z celé České republiky uniklo 1 375 988 uživatelských účtů. Obavy tuzemských uživatelů Facebooku jsou tedy víc než na místě. Hackeři mají k dispozici telefonní čísla, jména, e-mailové adresy nebo data narození. S pomocí těchto informací se mohou na internetu snadno vydávat za cizí osoby.

Zveřejněné údaje pochází z útoku, který se stal v roce 2019. Teprve až v těchto měsících se ale cenné informace dostaly na veřejnost.

Web Have I Been Pwned
Web Have I Been Pwned | foto: HIBP

Zjistěte, zda jste mezi půl miliardou poškozených

Pokud chcete ověřit, jestli se i váš účet stal cílem hackerů, navštivte web Have I Been Pwned? (v překladu „Napadl někdo můj účet?“), za kterým stojí známý bezpečnostní expert Troy Hunt.

Po otevření speciální stránky (zde) stačí do vyhrazeného pole napsat své telefonní číslo, nebo e-mailovou adresu navázanou na facebookový profil. A během pár sekund se dozvíte, zda vaše data skutečně unikla.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash

Total
0
Shares