USA

Trump zakázal v USA výrobce telefonů Xiaomi. Prý spolupracuje s čínskou armádou

  • Donald Trump znovu přilil do ohně v napjatých americko-čínských vztazích.
  • Na černou listinu zařadil dalších 9 firem
  • Sankce byly uvaleny i na výrobce elektroniky Xiaomi

Xiaomi je aktuálně třetím největším výrobcem chytrých telefonů, a přestože v otázce bezpečnosti nikdy nebylo v hledáčku Spojených států, stačila jedna noc, aby se stalo veřejným nepřítelem číslo 1.

Administrativa končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila v uplynulých hodinách na černou listinu dalších devět čínských společností, mezi nimiž je i populární Xiaomi. To tak čeká možná stejný osud jako Huawei. Trumpova administrativa končí 20. ledna a je otázkou, jak se k záležitosti postaví nový prezident Joe Biden.


Psali jsme: Huawei přijde o možnost nakupovat procesory, rozhodl Trump. Nad firmou se stahují mračna


V USA je Xiaomi nežádoucí

Z nového nařízení vyplývá, že americké podniky nesmějí s Xiaomi obchodovat. Zároveň tamní investoři musí podle exekutivního příkazu, který Trump loni podepsal, do letošního listopadu prodat všechna svá aktiva v Xiaomi.

Xiaomi letí vzhůru jako raketa

Možná nebude náhoda, že Xiaomi byla přidáno na černý seznam jen krátce poté, co ve třetím čtvrtletí loňského roku sesadila amerického konkurenta Apple z pozice třetího největšího výrobce smartphonů na světě.

Oficiální vyjádření českého zastoupení Xiaomi:

„Společnost Xiaomi vždy dodržuje platné legislativní normy a provozuje svojí činnost v souladu s příslušnými zákony a předpisy zemí, ve kterých podniká. Společnost znovu opakuje, že poskytuje produkty a služby k civilnímu a komerčnímu využití. Zároveň potvrzuje, že není nijak vlastněna, kontrolována ani přidružena k čínské armádě, a že není „společností čínské komunistické armády“ jak je definováno v rámci NDAA. Společnost podnikne náležité kroky k ochraně zájmů společnosti a jejích akcionářů. Společnost také přezkoumává potenciální důsledky této záležitosti k plnému pochopení dopadů na holding. Další vyjádření bude společnost vydávat s ohledem na vývoj situace.“

Zdroj náhledové fotografie: Raúl Nájera / Unsplash

Total
0
Shares