Twitter

Trump nařídil zákaz transakcí s osmi čínskými aplikacemi, je mezi nimi i Alipay nebo WeChat

  • Americký prezident Donald Trump podepsal vládní nařízení zakazující transakce s osmi čínskými softwarovými aplikacemi, včetně čínské Alipay patřící Ant Group
  • Trumpovo rozhodnutí dále zvyšuje napětí mezi Washingtonem a Pekingem předtím, než se tento měsíc ujme funkce nově zvolený prezident Joe Biden

Nařízení dává za úkol ministerstvu obchodu, aby definovalo, jaké transakce budou zakázány. To má nyní 45 dní, aby tak učinilo. Podle všeho však plánuje rozhodnout o zakázaných transakcích do 20. ledna, kdy Trump opuští úřad.

Cílem tohoto kroku je potlačit hrozbu, kterou pro Američany čínské softwarové aplikace představují, uvádějí média. Upozorňují, že aplikace mají širokou uživatelskou základnu a přístup k citlivým údajům. Nařízení se týká aplikací Alipay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay a WPS Office.


Psali jsme: Instalujte Google Play do telefonů Huawei a Honor – nejsnadnější instalace!


Alipay, stejně jako platformu WeChat firmy Tencent, využívají primárně občané Číny s účty v čínských jüanech. Většina spojení s USA souvisí s obchodníky, kteří přijímají platby od čínských turistů a podnikatelů v zemi.

Trump je válce s Čínou

Nové nařízení dále vyhrocuje vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Známá je kauza Huawei, který přišel o možnost využívat americké technologie pro čipy Kirin a o služby Googlu. Americký prezident na závěr loňského roku podnikl také kroky proti populární sociální službě TikTok.

Zdroj náhledové fotografie: Jeremy Bezanger / Unsplash

Total
0
Shares