HarmonyOS

Tohle je první telefon Huawei se systémem HarmonyOS. Fake nebo předzvěst budoucnosti?

O platformě HarmonyOS se původně spekulovalo jako o mobilním operačním systému, který bude určen především pro tablety a smartphony. Tvůrci nicméně později své rozhodnutí přehodnotili, což potvrdil i sám šéf mobilní divize čínského mobilního gigantu. Jak však upozorňuje server HuaweiCentral, nic nemusí trvat věčně. Na webu se nyní zčistajasna objevil snímek telefonu Huawei s předinstalovaným HarmonyOS.

Na obrazovce neznámého smartphonu je uvedeno „HarmonyOS 1.0.1“ s textem v angličtině „Huawei next-generation operating system“ (operační systém Huawei nové generace) a velikost aktualizace 2,32 GB. Vidět je také výpis nových funkcí, byť v čínštině. Dle jednoho uživatele mikroblogu Weibo se jedná o beta verzi HarmonyOS, jiní jsou ale toho názoru, že jde o podstrčený (falešný) snímek.

Tomu nasvědčuje hned několik věcí. Pokud se fotku podíváte pozorně, můžete spatřit rozmazané otvory pro tři kamery v horní části displeje, které má Mate 30 Pro, ale u tohoto telefonu kamerky chybí. UI zobrazené na obrázku je jakoby rozhozené, má zvláštní polohu, viz spodní modré tlačítko, které není vycentrované.

Seznam změn pak navíc slibuje doplnění fukce pro natáčení 8K videa, ale jak víme, žádný takový smartphone Huawei neexistuje. Podvod nebo ukázka toho, co nás čeká v následujících měsících? Kdo ví.

Harmony OS
Chytrý telefon Huawei s Harmony OS | foto: vlastní

Dle našeho názoru je pravděpodobnost, že se HarmonyOS v dohledné době objeví v telefonech Huawei, v tuto chvíli extrémně nízká. Je totiž známo, že výrobce stále preferuje Android, byť přišel o možnost využívat služby od Googlu, protože je americkou administrativou podezírán ze špionáže pro vládu v Pekingu.

Huawei představil HarmonyOS v srpnu loňského roku. Jedná se o univerzální operační systém, který má najít uplatnění na celé řadě zařízení – poběží na noteboocích, chytrých reproduktorech, smart TV či v nositelné elektronice. Výrobce navíc počítá s tím, že na základech HarmonyOS budou moci stavět i nejrůznější zařízení pro internet věcí (Internet of Things, IoT).

Huawei má tedy možnost s novou platformou vyrobit ucelený ekosystém, jaký nabízí například konkurenční společnost Apple. Pokud vše bude fungovat, pak teprve přijde pravý čas, aby se systém objevil i ve smartphonech. Zatím se však zdá, že vývoj HarmonyOS byl upozaděn a nic z toho v blízké budoucnosti nehrozí.

zdroj: HuaweiCentral

Total
1
Shares