Teleskop Jamese Webba

Teleskop Jamese Webba objevil galaxie podobné Mléčné dráze. Snímky uchvátily vědce

  • Webbův teleskop znovu zazářil a udělal radost jak vědcům, tak i obyčejným lidem
  • Jeho nejnovější snímky ukazují neuvěřitelný pohled na velmi staré galaxie

Zdá se, že vesmírný dalekohled Jamese Webba pokračuje ve stírání hranic toho, co je v pozorování vesmíru možné a co ne. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v nejnovějším prohlášení uvedl, že teleskop pozoroval jedny z nejstarších galaxií s příčkou.


Nepřehlédněte: 10 dechberoucích fotografií z teleskopu Jamese Webba. Takto jste vesmír ještě nikdy neviděli!


Webb se znovu překonal

Galaxie s příčkou se vyznačují podlouhlými pásy hvězd, které se táhnou od středů do jejich vnějších disků, podobně jako je tomu u Mléčné dráhy. Dvě z těchto šesti pozorovaných galaxií JWST pocházejí z doby, kdy byl vesmír starý jen 3,4 miliardy let, což je čtvrtina jeho současného stáří, píše server Science Focus.

Jedna z galaxií (EGS-23305) byla již dříve vyfocena Hubbleovým dalekohledem, ale rozlišení snímku nebylo dostatečně vysoké, aby astronomové mohli rozeznat její spirální tvar a výrazný pás hvězd. Tyto jemné detaily jsou dobře patrné na snímcích s vyšším rozlišením, které pořídil Webb.

Struktura druhé galaxie (EGS-24268) je nyní rovněž dobře viditelná. Obě galaxie s příčkou jsou staré přibližně 11 miliard let a informace o nich byly nalezeny v datech získaných v rámci průzkumu CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science Survey).

Galaxie s příčkou, NASA, Webb
Zdroj: NASA

Teleskop našel galaxie podobné Mléčné dráze

„Stačil mi jediný pohled. Příčky, které jsou v Hubbleových datech sotva viditelné, na snímku z JWST prostě vynikly, což ukazuje obrovskou sílu Webbova teleskopu,“ říká spoluautor studie profesor Shardha Jogee z univerzity v americkém Austinu.

Spirální galaxie s příčkou jsou podobné normálním spirálním galaxiím. Jejich spirální ramena se ale nenapojují na jádro přímo, ale přes příčku, která se otáčí stejnoměrně spolu s jádrem. Mezi spirální galaxie s příčkou patří i naše Mléčná dráha.

Příčka není jen vizuální ozdobou pozoruhodného hvězdného ostrova, ale zásadním způsobem působí na prostředí galaxie a její vnitřní vývoj. Příčky totiž ovlivňují přesun hvězdy i plynu v rámci galaxie. Tento plyn se pak rychle přeměňuje na nové hvězdy, a to 10 až 100krát rychleji než ve zbytku galaxie. Dle vědců může také přispívat k růstu supermasivních černých děr, které se nacházejí v centrech galaxií.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Focus

Total
0
Shares