Telegram

Telegram není bezpečný! Jeho šifrování je prý výsměch uživatelům

  • Telegram patří mezi oblíbené kecálky
  • Tato platforma je velmi populární
  • Jak je na tom se zabezpečením?

Telegram zejména v posledním roce přímo skokově vzrostl a aktuálně jej používá více než 550 milionů uživatelů z celého světa. To samo o sobě nemusí znamenat bůhvíco, ale je nutné mít na paměti, že jde o nárůst v řádu desítkách procent, a to je něco, co se počítá.

Telegram, etalon bezpečnosti?

Tahle platforma je mnohými považována za takového hippieho mezi všemi chatovacími klienty a také je poměrně často vnímán jako mnohem bezpečnější alternativa konkurenčních služeb jako jsou WhatsApp, Messenger nebo Signal. A právě o posledním jmenovaném bude nyní řeč.


K tématu: Messenger i WhatsApp postihl obří výpadek! Služby v Česku nefungují


Telegram
Populární platforma se má k světu | foto: WFS.com

Ptáte se, jak to spolu souvisí? Docela jednoduše. Moxie Marlinspike, zakladatel Signalu, se tvrdě pustil do Pavla Durova (CEO Telegram). Zdůraznil, že pověst této platformy je zejména v rovině kybernetického zabezpečení značně zavádějící a zveličená. Poukázal tak na fakt koncového end-to-end šifrování, které není defaultně nastavené (uživatel musí zvolit „secret chat“).

Zabezpečení je diskutabilní

Další problém Marlinspike vidí v tom, jakým způsobem jsou veškerá data uchovávána. Například zprávy odeslané prostřednictvím Telegramu jsou uloženy na serverech jako prostý text, a pozor: bez jakéhokoliv dodatečného šifrování! Také uvedl, že v tomto ohledu je dál i často proklínaný Messenger nebo WhatsApp. Svoji kritiku zakončil tvrzením, že každý, kdo má přístup k Telegramu, má přístup i do databáze uživatelů.

Total
2
Shares