Muž, telefon

Telefony v Česku napadá nebezpečný virus. Šíří se hlavě o prázdninách, varují experti

  • Hiddad terorizuje české uživatele
  • Ke svému šíření využívá falešné hry

V téměř polovině všech zachycených hrozeb pro platformu Android byl v květnu v České republice detekován trojský kůň Hiddad. Za jeho nárůstem může podle bezpečnostních expertů ze společnosti ESET stát nadcházející období letních prázdnin, během kterého jsou kybernetičtí útočníci každoročně více aktivní.


Nepřehlédněte: Nejrychlejší hvězda ve vesmíru uniká z Mléčné dráhy. Letí rekordní rychlostí, hlásí vědci


Mobily napadá nebezpečný virus

„Škodlivý kód Hiddad se v posledních měsících pravidelně střídá s adwarem Andreed v čele pravidelné statistiky. I u adwaru Andreed jsme přitom na začátku loňského léta pozorovali nárůst v počtu detekcí. Nyní se zdá, že se tento scénář bude opakovat i u trojského koně Hiddad, který na sebe opakovaně upozorňuje v Česku tím, že ke svému šíření využívá falešné hry, které se nápadně podobají velmi populární online hře Minecraft,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

V květnu se trojský kůň Hiddad ukrýval ve falešných verzích her Block Sun Earth nebo Block Crazy Robo World. V obou případech se jedná o hry, ve kterých hráči podobně jako ve hře Minecraft staví svět z různých dílů a kostek.

Adware Andreed, který po několik měsíců patřil k nejčastěji detekovaným škodlivým kódům na platformě Android v Česku, se v květnu objevil pouze v necelé desetině všech případů. Třetí nejčastější hrozbu představoval Triada.

Překvapený muž, telefon
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik

Adwaru se v Česku daří

Andreed a Triada se řadí mezi takzvaný adware. Adware je jako forma velmi nekompromisní a škodlivé reklamy často spojován s porušováním soukromí uživatelů. Ačkoli nemá tak závažné dopady na uživatelská data, jako například ransomware nebo bankovní trojské koně, zůstává kvůli své nenápadnosti dlouho skrytý v zařízení a není snadné ho odhalit.

Může sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu. Bezpečnostní specialisté v květnu objevili adware Andreed nejčastěji v domnělých modifikacích, které mají z online her odstranit reklamy.

„Pokud uživatelé zjistí, že jim v důsledku kliknutí na agresivní reklamní odkaz vznikla nějaká finanční škoda – zadají například své platební údaje na falešných webových stránkách nebo odsouhlasí přihlášení k nějaké placené službě – je pro ně velmi obtížné či téměř nemožné získat své peníze zpět. Vše totiž provedou sami a dobrovolně, a to již na samotném začátku, kdy stáhnou potenciálně škodlivý kód do zařízení,“ říká Jirkal a dodává: „Na adware uživatelé narazí nejčastěji v neoficiálních obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích. Velkým lákadlem jsou hry nebo jinak placené programy zdarma. Uživatelé by si ale měli vždy pamatovat, že takové aplikace se buď nebudou chovat tak, jak mají, nebo budou jako bonus obsahovat škodlivé kódy.“

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares