Teleskop Jamese Webba

Takový Titan jsme ještě neviděli. Webbův teleskop vyfotil záhadné metanové mraky

  • Teleskop Jamese Webba je dalekohled budoucnosti
  • Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru

Webbův teleskop už několik měsíců pozoruje vesmír a vědcům na Zemi posílá snímky, které nemají obdoby. Ukázal nám Jupiter a jeho vnitřní měsíce, rozmanité galaxie i vzdálený vesmír. Tentokrát nahlédl až k Titanu a k velkému překvapení zde našel něco neuvěřitelného – metanové mraky.


Nepřehlédněte: Titan jako druhá Země? NASA vyšle k Saturnovu měsíci speciální vrtulník Dragonfly


Webb pohlédl k Titanu

Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země od ledna letošního roku. Zařízení, dosud nejvýkonnější svého druhu, v hodnotě deseti miliard dolarů, je projektem NASA a partnerů z Evropské kosmické agentury ESA a kanadské CSA. Od svého uvedení do provozu již pořídil řadu unikátních fotografií. Tentokrát lidstvu přiblížil největší měsíc planety Saturn Titan.

Titan je zvláštní svět – trochu se podobá Zemi, kdyby ovšem pevnina nebyla tvořena ledem, řeky a moře nebyly naplněny tekutým metanem a dalšími uhlovodíky a atmosféra nebyla hustá a mlhavá. Nahlédnout za tento hustý závod představuje výzvu, nikoli však pro moderní Webbův teleskop, který vesmír pozoruje v infračerveném spektru.

Našel metanové mraky

V NASA má studium Titanu na starosti Conor Nixon, astronom z Goddardova střediska kosmických letů v Marylandu. Z dat, která jim teleskop poslal, byli vědci nadšeni. „Na první pohled je to neuvěřitelné. Vidíme mraky na Titanu,“ reagoval na první snímek člen vědeckého týmu Sebastien Rodriguez z pařížské univerzity.

Při procházení dat identifikovali vědci ne jeden, ale hned dva mraky. Větší z mraků byl později objeven nad severním polárním regionem blízko největšího známého metanového moře měsíce – Kraken Mare. Vědci se pokusili zjistit, zda se mraky nad povrchem Saturnova měsíce pohybují a mění tvar.

Obrátili se proto na Keckovu observatoř na Havaji. „Obávali jsme se, že mraky zmizí, když se na Titan podíváme o dva dny později pomocí Kecku,“ uvedla Imke de Pater – profesorka z kalifornské univerzity v Berkeley. „K našemu potěšení však byly mraky na stejných místech, i když měly trochu jiný tvar.“

Nemusí to však nutně znamenat, že Keck viděl stejné mraky jako JWST. Titan v posledních týdnech prochází bouřlivým obdobím. Jeho severní polokoule zažívá pozdní léto a zachycuje více slunečního záření, takže mraky, které zachytila Keckova observatoř, nemusí mít s těmi z JWST vůbec nic společného.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares