Delta Velos

Takhle vypadá letadlo budoucnosti na vodíkový pohon. Připravte se na revoluční změny

  • Delta Velos je nástupce legendárních letadel Concorde
  • Na první pohled ale vypadá spíše jako raketa

Dnes to trvá nekonečně dlouho. Za pár let už by ale lidé mohli přeletět z Evropy do USA v rekordním čase. Umožnit jim to má hypersonické letadlo, které aktuálně vyvíjí australská společnost Hypersonix Launch Systems. Unikátní letoun, který má být navíc šetrný k planetě, plánuje nabídnout cestujícím již do deseti let.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop našel uhlík na úsvitu vesmíru. Vykřesal naději, že život existuje i mimo Zemi


Kosmický Delta Velos

Pokud bude projekt úspěšný, půjde o jedno z nejrychlejších letadel moderní doby, které bude schopné přeletět Atlantik za pouhých 90 minut. A co je možná ještě lepší, stroj nebude produkovat žádné emise, k letu má využívat ekologický vodík.

Projekt hypersonického letadla Delta Velos byl zahájen v roce 2019. Od té doby vyvinula letecká společnost Hypersonix Launch třístupňový systém pro vypouštění satelitů, který nazývá Wirraway. Ten rovněž funguje na bázi nízkoemisního (zeleného) vodíku.

Konstruktéři v případě futuristického letounu počítají s nasazením čtyř opakovaně použitelných náporových motorů (scramjet) Spartan, které jsou schopny udržet vysokou cestovní rychlost. Neméně zajímavá je i skutečnost, že část dílů Delta Velos se bude vyrábět na speciálních 3D tiskárnách, aby se snížila celková hmotnost letadla a zároveň bylo dostatečně odolné.

NASA
Zdroj: 12019 / Pixabay

Letadlo bez emisí

Demonstrátor supermoderního stroje bude široký jen 2 metry a 5,5 metru dlouhý. Čtyři proudové motory zajistí dolet až 2 500 kilometrů a maximální rychlost Mach 12, což odpovídá zhruba desetinásobku rychlosti zvuku. Jakmile se konstrukce a veškeré technologie osvědčí v praxi, vznikne plnohodnotný Delta Velos Orbiter, který bude na délku měřit dvanáct metrů, zatímco rozpětí křídel má být kolem čtyř metrů.

Zatím netušíme, kolik bude stát letenka, ale vzhledem k tomu, že tvůrci počítají s tím, že letadlo pojme méně než deset cestujících, počítáme s astronomickou částkou. O nic levného v žádném případě nepůjde.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hypersonix Launch Systems, zdroj: New Atlas, SCB

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..