Větrná turbína

Takhle se staví největší větrná turbína na světě. Těžké díly k nebesům zvedají jeřáby vysoké jako Eiffelovka

  • Dánové postavili nejvyšší větrnou turbínu na světě
  • Bez problémů zaopatří až 20 tisíc domácností

Čím větší je větrná turbína, tím efektivnějším nástrojem k výrobě energie se stává. Rozměry, kterých některé z nich dosahují, jsou vskutku impozantní. Příkladem může být typ dánské společnosti Vestas, který je schopen vyrobit 80 GWh a energií napájet současně 20 tisíc domácností po dobu 25 let. Postavit zařízení, které svou výškou hravě předčí stavby jako Big Ben nebo Socha Svobody, ale není vůbec nic jednoduchého. 


Nepřehlédněte: Revoluční tepelné čerpadlo využívá reproduktor a mokré proužky papíru. Napájet ho může pouze solární energie


Nejvýkonnější turbína světa

Prototyp větrné elektrárny Vestas V236-15,0 MW je instalován ve zkušebním středisku Østerild v západním Dánsku, kde před zahájením sériové výroby prochází rozsáhlým testovacím a ověřovacím programem. Už na papíře jsou rozměry turbíny ohromující.

Lopatky SuperBlade+ měří 115,5 metru, zatímco průměr „větrníku“ dosahuje 280 metrů a plocha, na které „nože“ rotují, má 43 743 čtverečních metrů – to odpovídá ploše sedmi fotbalových hřišť.

Video výše ukazuje, jak obří větrnou turbínu postavili. A je bez přehánění fascinující. Společnost Vestas musela použít největší jeřáby, jaké jsou dnes lidstvu k dispozici, aby dala V236-15.0 MW dohromady. „Museli jsme vyvinout speciální zvedací postupy, abychom mohli tuto velmi velkou turbínu na pevnině postavit,“ říká Christian Gjerlov, produktový manažer společnosti Vestas Power Solutions.

Jeřáby vysoké jako mrakodrap

Nová turbína se komerčně roztočí již příští rok, kdy se stane součástí větrné farmy nedaleko Frederikshavnu. Později bude energii generovat také v rámci projektů Atlantic Shores v New Jersey a Empire Wind 1 a Empire Wind 2 u pobřeží New Yorku. 

Nejvýkonnější větrnou turbínou na světě však nezůstane dlouho. Číňané už oznámili, že plánují stavbu rekordní turbíny H260-18MW.

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares