T-Mobile

T-Mobile nahodí 5G sítě už v listopadu. Stačit bude dosavadní SIM karta

  • T-Mobile spustí 1. listopadu v Praze a Brně komerční provoz 5G sítě
  • Vedle širších center obou metropolí pokryje signálem 5G také část pražského metra
  • Do konce roku bude mít 5G signál k dispozici více než čtvrtina populace Prahy a Brna
  • Vysílat začne 180 základnových stanic, do konce roku T-Mobile počet 5G vysílačů zdvojnásobí

T-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, kde operátor nabídne nejlepší pokrytí z tuzemských operátorů, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. Provoz sítě páté generace zahájí operátor současně také v části trasy C pražského metra a do konce roku jej postupně rozšíří do celkem 35 stanic.

Část Prahy, část Brna

T-Mobile spustí v centrech dvou nejlidnatějších měst v zemi zatím nejširší 5G pokrytí. Na začátku listopadu se o provoz 5G sítě postará 180 vysílačů. Jejich počet vzroste do konce roku na 335 základnových stanic. Zákazníci budou moci 5G připojení využívat od 1. listopadu také v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání. Počátkem prosince již bude pokryto třicet stanic na všech trasách a do konce roku pak přibyde dalších pět. Pokrytí v Praze a Brně signálem 5G k datu 1. listopadu a ke konci roku znázorňuje přehledně mapa ZDE.

Rychlejší a stabilnější síť

Hlavním přínosem 5G není jen samotná přenosová rychlost, ale především vysoká kapacita a stabilita sítě. Pátá generace sítí přináší vysokou přenosovou rychlost, kratší odezvu, větší kapacitu mobilní sítě a obslouží také více zařízení. To má význam hlavně pro aplikování technologií budoucnosti v průmyslových odvětvích, dopravě nebo zdravotnictví.

T-Mobile
Mapa pokrytí 5G | foto: T-Mobile

Standard 5G bude sloužit jak pro připojení počítačů a mobilů k internetu, tak dalších chytrých zařízení, která se postupně zabydlují v našich domácnostech i pracovním životě. Velkou perspektivou je 5G v průmyslu, například v oblasti autonomních vozidel a v digitalizaci výroby a průmyslu 4.0.

Na jakých frekvencích 5G poběží?

T-Mobile spouští NSA (Non-Standalone) verzi 5G sítě na frekvencích využívaných v současnosti pro 3G a LTE, s dynamickým sdílením spektra mezi LTE a 5G, na frekvenci 2100MHz s šířkou pásma 15MHz a frekvenci 1800MHz s šířkou pásma 20MHz. Na nich dosahuje 5G při současném použití s LTE reálných rychlostí stahování až 500 Mb/s. Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače, síle a kvalitě signálu a podpoře koncového mobilního zařízení.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash

Total
1
Shares