NASA, Juno

Švindl jménem pareidolie: NASA na Jupiteru krátce před Halloweenem vyfotila „děsivou tvář“

  • Další „záhada“ na plynném Jupiteru?
  • Zobrazuje fotka tvář nebo něco jiného?

Amatérský astronom zpracoval data ze sondy Juno Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a odhalil něco, co vypadá jako zkřivené oči, nos a ústa.


Nepřehlédněte: Vědci objevili na odvrácené straně Měsíce obří masu teplo vyzařující hmoty, která pochází ze Země


Záhadná tvář na Jupiteru

„Krátce před svátkem Halloween spatřila mise Juno na Jupiteru strašidelný ‚obličej‘,“ uvádí v prohlášení americká vesmírné agentura. „Dne 7. září 2023, během svého 54. těsného průletu kolem Jupiteru, vyfotila sonda snímek v nejsevernějších oblastech plynné obří planety nazvané Jet N7. Fotka ukazuje bouřlivá mračna a bouře podél dělící čáry mezi denní a noční stranou planety.“

Amatérský astronom Vladimir Tarasov si zajímavosti všiml v datech z aparátu JunoCam. V době pořízení surové fotografie se sonda Juno nacházela asi 4 800 kilometrů nad vrcholky mraků Jupiteru. Nezpracované informace jsou dlouhodobě k dispozici veřejnosti, která si je může prohlédnout, studovat a zpracovat do podoby obrazových produktů.

Jupiter, Juno
Zdroj: NASA

Švindl jménem pareidolie

Zašklebenou tvář na Jupiteru můžeme vidět díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam. Vesmír je pro pareidolii nekonečnou inspirací. Vzpomeňme, jaké pozdvižení mezi vědci i laickou veřejností vyvolala fotografie, kterou na Marsu pořídila sonda Viking v roce 1976. V oblasti Cydonia Mensae zachytila útvar, jenž se podobal mimozemské tváři.

Ještě před 54. průletem kolem Jupiteru – od příletu k plynnému obrovi v roce 2016 – urazila sonda více než 510 milionů kilometrů a uskutečnila blízká setkání se třemi ze čtyř největších měsíců planety, ledovými měsíci Europou a Ganymede a ohnivým měsícem Io.

Čtyři velké měsíce, včetně zamrzlého Callista, jsou souhrnně známé jako „Galileovy měsíce“ podle italského astronoma Galilea Galileiho, který je poprvé pozoroval v roce 1610.

Sonda Juno ve skutečnosti nebyla určena ke studiu těchto měsíců; její přístroje a senzory jsou určeny spíše ke zkoumání atmosféry a nitra Jupiteru. Navzdory tomu se této družici NASA podařilo během svých průletů kolem plynného obra shromáždit důležité údaje o Joviánských měsících.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, Metro

Total
0
Shares