mozek, AI

Světlo v tunelu? Smrt doprovází neobvyklá elektrická aktivita mozku, zjistili vědci

  • Co přesně vidí člověk ve chvíli, kdy umírá?
  • Tato otázka trápí vědce řadu let

Říká se, že člověku před smrtí proběhne celý jeho život před očima. Jestli je to skutečně pravda se pokusili zjistit vědci z Michiganské univerzity ve Spojených státech. Výsledky jejich bádání zveřejnily vědecké časopisy.


Nepřehlédněte: Tady lidé vstoupí na povrch Měsíce. NASA zveřejnila úžasné fotky, které vznikaly v totální tmě


Co se děje v mozku umírajícího?

Z článku, který vyšel v Proceedings of the National Academy of Science, vyplývá, že vědci pozorovali prudký nárůst aktivity spojené s vědomím u dvou umírajících pacientů na JIP. Všichni čtyři monitorovaní lidé upadli po infarktu do kómatu a poté, co přestali reagovat, byli odpojeni od přístrojů podporujících životní funkce. Tým jejich srdeční a mozkové funkce analyzoval pomocí elektrokardiogramu (EKG) a elektroencefalogramu (EEG).

U dvou pacientů došlo po odpojení k rychlému vzestupu aktivity v takzvané horké zóně nervových korelátů vědomí, tedy na spojnici mezi spánkovým, temenním a týlním lalokem v zadní části mozku. Tuto oblast jiné studie dávají do souvislosti se sněním, zrakovými halucinacemi při epilepsii a změněnými stavy vědomí.

„Pokud se tato část mozku rozsvítí, znamená to, že pacient něco vidí, slyší a může cítit vjemy mimo tělo,“ uvádí vedoucí autorka studie Jimo Borjiginová z univerzity v Michiganu. Není však jasné, proč se u dvou pacientů tyto potenciální příznaky skrytého vědomí vyskytly, zatímco u dalších dvou nikoli.

AI, dveře, nebe
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

„Vnímání jasného světla nebo známých tváří, které uvádějí lidé, kteří přežili klinickou smrt, naznačuje zachovanou schopnost umírajícího mozku zpracovávat vnitřně generované vidění.“

Vědci nicméně varují před unáhlenými závěry a zdůrazňují, že přesně netuší, co pacienti prožívali, protože nepřežili a o svých zážitcích je tudíž nemohli informovat. „Pozorovaná zjištění jsou však rozhodně vzrušující a poskytují nový rámec pro naše chápání skrytého vědomí u umírajících lidí,“ dodala Borjiginová.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: BGR, Proceedings of the National Academy of Science

Total
0
Shares