Čínský Huawei se připojuje k bojkotu Ruska

Spojené státy jednají o vydání finanční šéfky Huawei zpět do Číny

  • USA viní finanční šéfku Huawei z podvodů. Firma prý ukradla technologie
  • Čínská manažerka žije ve Vancouveru v luxusním domácím vězení ve vlastním domě
  • Ve hře je nyní její možný návrat zpět do vlasti

Podle listu The Wall Street Journal americké ministerstvo spravedlnosti jedná s právníky finanční ředitelky čínské firmy Huawei Meng Wan-čou o dohodě, která by jí umožnila vrátit se z Kanady zpět do Číny.

Meng Wan-čou kanadské úřady zadržely na žádost USA začátkem prosince roku 2018, kdy ji obvinily z obcházení mezinárodních sankcí, krádeží obchodních tajemství a podvádění bank. Peking dlouhodobě tvrdí, že za stíháním dcery zakladatele Huawei Žen Čeng-feje stojí skryté politické motivy amerických úřadů a pravým důvodem kauzy je snaha USA o zpomalení čínského vzestupu.

Podle USA Mengová bankám lhala, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou měl Huawei využít k utajeným obchodům s Íránem. Mengová tím podle všeho podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Riziko přijetí dohody

Meng Wan-čou dlouhodobě odmítá, že by udělala cokoli špatného a proto se zdráhá na dohodu přistoupit. Mezi jedním z požadavků amerického ministerstva spravedlnosti je prý mimo jiné požadavek, aby doznala svou vinu.

Total
0
Shares