Voyager 2

Sonda Voyager 1 se chovala jako zmatený stařík. NASA ji opraví na vzdálenost 22 miliard kilometrů

  • Družice Voyager 1 a Voyager 2 již přesluhují
  • Vědci jejich životnost prodlužují úpravami v softwaru

Před 46 lety odstartovala z americké Floridy a stále se řítí hvězdným prostorem. O kom hovoříme? Přece o sondě Voyager 1 amerického vesmírného úřadu NASA! I když se družice nachází více než 22 miliard kilometrů od Země, vědci jsou s ní v neustálém kontaktu a opakovaně ji vylepšují.


Nepřehlédněte: Vědci se doposud mýlili. Měsíc je mnohem starší, než si všichni mysleli, zjistila studie


NASA připravila softwarový update

Voyager 1, jedna ze dvou sond NASA vypuštěných před 46 lety a nyní nejvzdálenější vesmírné těleso vytvořené člověkem, stále funguje a posílá na naši planetu nové údaje. Někdy ale věci nejdou zrovna podle plánu a v tom okamžiku přichází ke slovu inženýři a programátoři americké NASA. A protože družice několik posledních měsíců nefungovala úplně tak, jak měla, bylo zapotřebí připravit dvě důležité aktualizace softwaru.

NASA uvádí, že jedna záplata by měla zajistit, aby údaje z telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS) znovu odpovídaly skutečné orientaci sondy ve vesmíru, zatímco druhý update má zabránit hromadění nečistot v tryskách. „V tak pokročilé fázi mise čelí tým inženýrů mnoha výzvám, na které prostě nemáme návod,“ říká vědkyně z Laboratoře tryskových pohonů při NASA Linda Spilkerová.

V květnu loňského roku začalo pozemní středisko NASA přijímat zvláštní hlášky ze systému AACS Voyageru 1, který udržuje anténu sondy v souladu se Zemí. Podle vědců je hardware AACS v naprostém pořádku, ale z neznámého důvodu systém posílal telemetrická data přes palubní počítač, který je zkresloval. V nadcházejících dnech sonda proto obdrží dlouho připravovanou aktualizaci.

Oprava však nedává odpověď na otázku, proč systém AACS telemetrická data vůbec přesměroval, což je záhada, která může naznačovat větší problém sondy Voyager 1. Přesto jsou inženýři přesvědčeni, že záplata, kterou už dříve dostal Voyager 2, může problém vyřešit.

Voyager 1 se choval divně

Automaticky může sonda Voyager upravovat polohu svých antén pomocí trysek. Každé odpálení trysky však za sebou zanechává vrstvu zbytků ve vstupních trubicích, kterými se palivo dostává do samotných trysek. Během desetiletí manévrů se zbytky nahromadily a inženýři se obávají, že by se trubice mohly brzy zcela ucpat.

V září proto začali nechávat sondu více rotovat – s cílem snížit četnost zážehů. Pokud budou vesmírné manévry úspěšné, mělo by palivo v tryskách proudit ještě dalších pět let. Napomoci tomu má i nová aktualizace, jejíž přenos ze Země k sondě bude trvat zhruba 20 hodin.

Voyager 1 představuje v současnosti nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso. Vypuštěna byla v roce 1977 a stala se první sondou, která opustila naši sluneční soustavu. Vědci přiznávají, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares