Překvapený muž, telefon

SMS slibuje vyplacení peněz. Nenaleťte podvodníkům, vydávají se za VZP

  • Kyberpodvodníci se nově vydávají za VZP ČR, lákají na snadný zisk
  • Na falešné zprávy nereagujte, jinak spadnete do sítě podvodníků

Podvodníci si jak známo neberou dovolenou a zrovna v Česku se zdá, že se penzum útoků rok od roku zvyšuje. Phishingová kampaň, v rámci které se kybernetičtí zločinci vydávají za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) patří k již několikátým velkým vlnám podvodů tento rok.


Nepřehlédněte: Jak nedat internetovým podvodníkům šanci? Do hesla přidejte smajlík, radí experti


Falešné SMS od VZP

Před podvodnými SMS zprávami, které „jakoby“ posílá VZP informovala i samotná pojišťovna. „Zaznamenali jsme obdobné texty rozeslané z různých telefonních čísel, riziko klientům hrozí po vyplnění údajů na fiktivním odkazu, proto je důrazně varujeme před tím, aby na takové zprávy reagovali či se řídili pokyny v nich uvedenými,“ říká bezpečnostní ředitel VZP ČR Jan Svoboda.

Taková SMS zpráva dorazila i k nám do redakce. Stojí v ní, že „pojistná platba čeká na připsání na účet“. Variant zprávy s různými podobnými sděleními však může být vícero. Autorizaci platby lze provést na přiloženém odkazu. Adresát takové zprávy tak snadno dojde k tušení, že může na pár kliknutí získat od pojišťovny peníze.

Podvodná SMS zpráva, ukázka
Zdroj: FONETECH.CZ

Nejde o první pokus podvodníků

Chyba lávky, na podobné zprávy nikdy nereagujte, podvodníci vás totiž přes falešný formulář mohou naopak o vaše peníze připravit.

„Uvedená webová adresa https://vzp-portal.online/ je falešná! VZP ČR proto znovu varuje, aby lidé neotvírali žádné odkazy, které vedou mimo oficiální stránky VZP ČR dostupné na internetové adrese https://www.vzp.cz,“ upozorňuje přímo na webu i Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky.

Bohužel nejde o jediné velké jméno, za které se podvodníci ve snaze vylákat z důvěřivců peníze vydávají. Často se můžete setkat také s podvodnými zprávami podepsanými Českou poštou, Zásilkovnou, jinou logistickou firmou, anebo třeba Policií ČR. Dbejte proto zvýšené opatrnosti a na zprávy nereagujte bez rozmyslu.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: VZP ČR

Total
0
Shares