Turecké krávy nosí brýle na virtuální realitu

Slunce, seno, Turecko. Tamní krávy nosí brýle na virtuální realitu

  • Turecký zemědělec dlouho přemýšlel, jak zvýšit produkci mléka
  • Krávám nakonec pořídil brýle pro virtuální realitu

Dojné krávy na farmě jednoho tureckého zemědělce se staly součástí netradičního experimentu. Zvířata nosí na hlavách brýle s virtuální realitou, která simuluje unikátní letní pastvu. Experiment u nich snížil úzkost a zvýšil dojivost.


Nepřehlédněte: V Česku vybuchl další telefon od Xiaomi, znovu během nabíjení


Pohodlí hospodářským zvířatům lze obecně zlepšit dobrým krmením nebo poskytnutím dostatečně velkého prostoru pro pohyb. Pak jsou tu ještě netradiční metody, jako je přehrávání hudby (aplikaci tzv. Pláničkovy metody jsme mohli vidět v komedii Slunce, seno, jahody) nebo virtuální realita.

Turecký farmář nasadil krávám brýle pro virtuální realitu

Turecký zemědělec İzzet Koçak dlouho přemýšlel, jak svým dojnicím zlepšit náladu a tím pádem zvýšit produkci mléka. Nakonec se inspiroval u kolegů v Rusku a krávám pořídil brýle pro virtuální realitu. „Krávy na farmě ruského podniku RusMoloko nosí brýle pro virtuální realitu, a tak jsme se rozhodli, že to také zkusíme. Brýle jsme zatím vyzkoušeli u dvou dojnic. Sledovali jsme je asi 10 dní a byli svědky jak zvýšení kvality, tak i množství mléka,“ uvedl pro server aa.com.tr.

Turecké krávy nosí brýle na virtuální realitu
Turecké krávy nosí brýle na virtuální realitu. Zdroj: Zekeriya Karadavut / AA

Nadojí více mléka

Podle Koçaka krávy s brýlemi pro virtuální realitu mají pocit, jako by byly uprostřed rozlehlé trávy v letním dni, což zlepšuje jejich emocionální rozpoložení. „Naše krávy nadojí v průměru 22 litrů mléka denně. S brýlemi pro virtuální realitu to ale bylo až 27 litrů. Zjistili jsme, že jsou zvířata méně vystresovaná. Zvyšuje se kvalita i množství nadojeného mléka. Momentálně jsme v testovací fázi,“ doplnil a dodal: „Teď jsme objednali dalších 10 setů virtuálních reality a pokud se výsledky potvrdí, v budoucnu budou brýle nosit všechny naše dojnice.“

Koçak tak vlastně potvrdil závěry ruských zemědělců, kteří už dříve zjistili, že pokud krávy nosí brýle pro virtuální realitu, trpí méně úzkostí a dochází k zvýšení celkové pohody stáda.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Zekeriya Karadavut / AA

Total
0
Shares