Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Slunce kouzlí dechberoucí podívanou. Podívejte se na eruptivní protuberanci v 5K videu

  • Jak vypadá velkolepá protuberance?
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Miguel Claro je profesionální fotograf a ambasador Evropské jižní observatoře (ESO), který vytváří úchvatné snímky noční oblohy. Zatímco nedávno zaujal širokou veřejnost časoměrným videem zelené neandrtálské komety, která po 50 000 letech znovu proletěla kolem Země, nyní zveřejnil nádherné video celého slunečního kotouče, na kterém je vidět spousta zajímavých prvků v pohybu, jako jsou eruptivní protuberance a menší sluneční erupce v chromosféře.


Nepřehlédněte: „Fascinující pohled.“ Indická sonda Čandraján-3 poslala fotky z odvrácené strany Měsíce


Zlobí se Slunce?

Časosběrná sekvence byla pořízena z observatoře Dark Sky Alqueva v Portugalsku pomocí aparátů Player One Saturn-M SQR a Lunt LS100, které daly vzniknout 3 terabajtům dat.

Na videu je možné sledovat časosběrnou sekvenci, která obsahuje 213 zpracovaných snímků, z nichž každý je výsledkem skládání 200 nejlepších snímků z každého surového videa.

Nakonec se můžeme – zcela bez přehánění – podívat na neuvěřitelný časosběrný film s vysokým rozlišením 5K.

Třídy slunečních erupcí

Sluneční aktivita v posledních měsících nebývale roste. Počet slunečních erupcí (včetně těch třídy X) se zvyšuje s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Erupce dělíme do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se zhruba jen desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají několik dní – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Důležité upozornění na závěr: Nikdy se nedívejte na Slunce ani na něj nemiřte teleskopem či jiným optickým zařízením bez příslušných specializovaných bezpečnostních filtrů! Jinak si můžete poškodit zrak a navždy oslepnout.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares