Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Slunce je menší, než si vědci mysleli. Budou se přepisovat učebnice?

  • Vědci se zřejmě celou dobu mýlili
  • Slunce je totiž ve skutečnosti menší

Vědci často využívají úplná zatmění Slunce, aby zablokovali většinu jeho světla a mohli nahlédnout do koróny neboli jeho vnější atmosféry. Tato metoda dříve určila poloměr naší životadárné hvězdy na 695 990 kilometrů, což je obecně přijímaný standard od 70. let dvacátého století, píše server Live Science. Pro skutečné pochopení sluneční fyziky a jeho atmosféry jsou však zapotřebí sofistikovanější metody.


Nepřehlédněte: Google začne mazat účty na Gmailu a lidé přijdou o všechna data. Čistka se týká i Čechů


Je Slunce menší?

V 90. letech dvacátého století vědci, kteří měřili oscilace (tzv. f-módy) způsobené slunečními vlnami, zjistili, že Slunce je o 0,03 až 0,07 % menší, než naznačovaly metody založené na měření zatmění.

Nyní experti zkoumající typ oscilace zvaný p-mód potvrdili, že studie z 90. let měla pravdu: Slunce je opravdu o něco menší, než se standardně odhaduje.

Podle výzkumu, který zatím nebyl publikován, ale je k dispozici v preprintové databázi arXiv, je poloměr Slunce spíše 695 780 kilometrů, respektive jeho průměr 1 391 560 kilometrů. 

Planeta, slunce
Zdroj: OlimpovArt / Pixabay

Sluneční sonda NASA je nejrychlejším lidmi vytvořeným objektem

Jak staré údaje, tak nová měření ukazují na podobnou velikost; obě čísla se od sebe liší jen o zlomek procenta. „Bez správně změřeného poloměru by nebylo možné dospět k závěrům o jemných prvcích vnitřní struktury Slunce,“ říká profesor astrofyziky na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii William Chaplin.

Studium Slunce je důležité nejen proto, že je pro Zemi nejbližší hvězdou (a zdrojem světla a tepla, které umožňují život), ale také proto, že magnetické bouře ze slunečního povrchu mohou negativně ovlivnit pozemské telekomunikace.

Parkerova sonda NASA v současné době obíhá sedmkrát blíže ke Slunci než kterákoli jiná družice ve snaze pochopit sluneční korónu, tedy oblast atmosféry.

Vědci chtějí, aby jim zaslané údaje pomohly objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares