Oumuamua

Skrývá se v naší Sluneční soustavě mateřská loď mimozemšťanů? Nevylučuji nic, říká vlivný člověk z Pentagonu

  • Pentagon nedávno otevřel oddělení pro UFO 
  • Jeho šéf si myslí, že „něco tam nahoře je“

V naší Sluneční soustavě se možná skrývá mateřská loď mimozemšťanů, kteří nás pozorují pomocí malých sond, tvrdí představitel Pentagonu.


Nepřehlédněte: Dvacet milionů Sluncí v pohybu: Supermasivní černá díra se řítí vesmírem a táhne za sebou pás hvězd


Mateřské lodě a sondy?

Mohla by se ve Sluneční soustavě nacházet mimozemská mateřská loď, která vysílá malé sondy k průzkumu planet? Podle slavného vědce z Harvardu a představitele Pentagonu je to možné. 

„Umělý mezihvězdný objekt by mohl být potenciálně mateřským plavidlem, které během svého blízkého průletu k Zemi vypustí mnoho malých sond, což se vlastně nijak neliší od toho, co během svých misí dělá NASA,“ napsal Sean Kirkpatrick ve výzkumné zprávě, jejímž spoluautorem je Abraham Loeb, předseda katedry astronomie Harvardovy univerzity.

Kirkpatrick, který byl loni jmenován ředitelem Úřadu pro řešení anomálií ve všech oblastech (All-domain Anomaly Resolution Office), není žádným nezdárkem. Stavěl a studoval lasery pro námořnictvo nebo nanotechnologie pro letectvo. Dostal doktorát z nelineární a nerovnovážné fononové dynamiky vzácných fluoridových krystalů a pracoval také pro DIA a CIA. Loeb se naopak proslavil tvrzením, že v roce 2017 naší Sluneční soustavou proletěl první extrasolární návštěvník. Vědci objekt později nazvali Oumuamua.

Podle expertů šest měsíců před těsným přiblížením Oumuamua k Zemi narazil do Země malý mezihvězdný meteor o šířce asi jeden metr. Tento objekt nazvaný IM2 s Oumuama nesouvisel, ale přiměl Loeba k zamyšlení. Napadlo ho, že Oumuama mohl být potenciálně mateřským plavidlem, které během svého blízkého průletu vypustilo mnoho malých sond.

UFO, UAP
Zdroj: Albert Antony / Unsplash

Je Oumuamua mimozemskou plachetnicí?

Mimozemšťané by pravděpodobně chtěli zkoumat skalnaté planety s atmosférou ve Sluneční soustavě, tvrdí autoři studie. Venuše, Země a Mars by z dálky vypadaly lákavě, přičemž Země by byla nejzajímavější, jakmile by mimozemšťané našli známky tekuté vody.

Od chvíle, kdy Loeb poprvé vyslovil domněnku, že Oumuamua je mimozemská loď, čelí kritice ostatních vědců. V článku, který byl publikován v časopise Nature Astronomy, jeho kolegové uvádí, že myšlenka, že Oumuamua byla k Zemi vyslána záměrně, je provokativní a nepodložená.

Loebova domněnka byla odmítnuta na základě logistické nepraktičnosti mezihvězdného cestování: „Vzhledem k pravděpodobným kosmologickým časům potřebným k cestování mezi hvězdami jsme dospěli k závěru, že je nepravděpodobné, že Oumuamua byla vyslána mimozemskou civilizací. Pravděpodobnější je, že se jedná pouze o neobvykle tvarovaný kámen, který se náhodou zatoulal do Sluneční soustavy.“

V nejnovější studii badatelé tvrdí, že pohyb tělesa ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle níž může být Oumuamua důkazem o prvním střetu lidstva s existující mimozemskou civilizací, ale nová hypotéza nepřesvědčila.

Zdroj náhledové fotografie: ESO, zdroj: Live Science

Total
0
Shares