Čínský Huawei se připojuje k bojkotu Ruska

Šéf NATO Stoltenberg chce, aby Británie prověřila účast Huawei v 5G sítích

  • Čína dotahuje na západ
  • Stoltenberg chce, aby Británie Huawei vyloučila z budování 5G sítí
  • Huawei je na černé listině USA

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Británie by měla z bezpečnostního hlediska přezkoumat účast čínské technologické firmy Huawei ve své zamýšlené mobilní síti páté generace (5G). Jako důvod uvedl, že Čína na Západ proniká z kyberprostoru a je proto nutné jednat.

Boris Johnson je pro Huawei

Británie v lednu uvedla, že povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G). Huawei se nesmí podílet na budování bezpečnostně důležitých sítí, dále sítí na místech, jako jsou vojenské základny či jaderné elektrárny, a na budování jader sítí. Co se týče zbytku pokrytí, nemůže překročit hranici 35 procent.

Okamžitě se začalo spekulovat, jestli rozhodnutí vlády Borise Johnsona nenaruší speciální vztahy Londýna a Washingtonu. Spojené státy totiž Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování svých sítí 5G vyloučily a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence.

Stoltenberg varuje před Čínou

„Věřím, že vláda Spojeného království navrhne své sítě způsobem, který je bude chránit, a zajistí, aby měla bezpečné 5G sítě,“ řekl Stoltenberg britské BBC. „Proto si také myslím, že je důležité, aby se uskutečnilo nové přezkoumání, jak toho dosáhnout,“ dodal.

Huawei je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jeho hlavními konkurenty Ericsson a Nokia. Firmu založil v roce 1987 Žen Čeng-fej.

Total
0
Shares