Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung představil nový nadupaný čipset Exynos 1080 pro střední třídu

  • Samsung právě představil nový mobilní procesor Exynos 1080
  • Jde o zbrusu nový procesor se skvělým poměrem cena/výkon
  • Novinka je postavena na moderním 5nm procesu

S novými čipsety se doslova roztrhl pytel a skoro to vypadá, jako by se výrobci navzájem předháněli, kdo jich do konce roku stihne představit víc. To, o čem si cvrlikali už i vrabci na střeše, se stalo skutečnostní. Jihokorejský moloch právě představil nový našlápnutý procesor Exynos 1080, který může pořádně zamíchat kartami v segmentu střední třídy. Jde o přímého nástupce loňské “devětsetosmdesátky”, tak se na něj pojďme v rychlosti podívat.

Vysokooktanové dělo za rozumnou cenu

Exynos 1080 – klíčové vlastnosti

  • procesor je postaven na 5nm procesu
  • dosahuje maximálního taktu až 2,8 GHz
  • je složen z osmi jader (1x Cortex-A78 , 3x Cortex-A78, 4x Cortex-A55)

Jak již bylo zmíněno, čipset je vyroben moderním 5nm procesem. Samsung zdůraznil, že právě doslova vybroušená nová technologie je důvodem enormně vysokého výkonu a úspornosti. Jinými slovy jde o sprintera, který baterku v plném zatížení jen tak neutahá, ale nechme se překvapit, jak si povede v praxi. Údajně prvním, kdo novinkou svůj telefon osadí, bude čínská společnost Vivo. Ta se nechala slyšet, že první kousek s Exynosem 1080 představí zkraje příštího roku.

Moderní “procák” každým coulem

A teď v rychlejším sledu pár specifikací. Procesor tvoří celkem osm jader v následujícím složení: nejvýkonnější ARM Cortex-A78 je schopné dosáhnout maximální frekvence 2,8 GHz. Dále je zde trojice úspornějších Cortex-A78, která běží na maximálce 2,6 GHz, a jako poslední je čtveřice ultraúsporných jader Cortex-A55 s taktem 2 GHz. Jihokorejský gigant se nechal slyšet, že oproti loňsku dosahuje 2x vyšší výpočetní výkon v single-core a je až o 50 % rychlejší v režimu multi-core.

Procesor Exynos 1080 | foto: Samsung

A grafika? Tu obstarává čip Mali-G78 MP10 GPU, který je však ve srovnání s loňskem spíše jen kosmetický upgrade. Výkon by měl být jen nepatrně vyšší, na druhou stranu Samsung se dušuje, že bude minimálně o 10 % úspornější. Korejec ještě doplnil, že nově podporuje tzv. Amigo režim, který výrazně optimalizuje spotřebu dalších připojených zařízení (hraní, práce v dedikovaných aplikacích).

A dál? Dál ještě třeba to, že novinka podporuje foťáky s maximálním rozlišením 200 Mpx, až šest objektivů, 4K videa s 60 FPS, umělou inteligenci, standard HDR10+, 5G, BlueTooth 5.2 nebo WiFi 6.

Kdy?

Jak jsme již zmínili, první vlaštovka by se mohla objevit už začátkem příštího roku. S plným nasazením do telefonů střední třídy Samsung počítá krátce poté (jaro, léto).

Total
0
Shares