Exynos 2100

Samsung představil Exynos 2100. Je to ultravýkonný procesor pro nejlepší smartphony

  • Vysoký výkon a špičková energetická účinnost díky technologii 5 nm EUV umožňuje pokročilý multitasking a hraní na vysoké úrovni
  • Pokročilý hardwarový akcelerátor NPU výrazně vylepšuje možnosti umělé inteligence, integrovaná technologie 5G pomáhá konektivitě

Společnost Samsung dnes na virtuální tiskové konferenci Exynos On 2021 představila nejnovější mobilní čipset Exynos 2100. Jde o první špičkový mobilní procesor s integrovanou podporou 5G připojení, postavený na nejmodernější procesorové technologii EUV s 5 nm.

„Mezi přednosti Exynosu 2100 patří vysoký výpočetní výkon, vlastní špičkový 5G modem a úsporná procesní technologie 5 nm. Exynos 2100 právem vytváří nový standard pro mobilní přístroje příští generace,“ prohlásil Inyup Kang, prezident společnosti System LSI, která patří do skupiny Samsung Electronics.

O 30 procent výkonnější a zároveň úspornější

Výpočetní a grafický výkon nového procesoru vzrostl natolik, že to patrně překoná i očekávání náročných uživatelů. Srdcem procesoru, který v sobě jako první čipset skrývá integrovanou podporu 5G, je vyspělá procesní technologie EUV 5 nm. Díky ní mohou výrobci volit mezi dvěma výhodami – buď o 20 procent nižší spotřeba energie, nebo o 10 % vyšší celkový výkon zařízení v porovnání se starší 7nm technologií. Kromě toho nový čip nabízí vylepšenou práci s cache pamětí. Osmijádrová procesorová jednotka s vylepšenou tříclusterovou strukturou tvořenou jediným jádrem Cortex-X1 s taktovací frekvencí 2,9 GHz, třemi špičkovými jádry Cortex-A78 a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A55, má v porovnání s předchůdcem vyšší výkon o více než 30 procent.

Grafický výkon narostl téměř o polovinu

Grafický čip Mali-G78 s podporou nejnovějších API (Vulkan, OpenCL apod.) pak vylepšuje grafický výkon o více než 40 %, takže se zájemci mohou těšit na výtečný obraz a plynulé překreslení pohybu. Rozdíl bude znát mimo jiné při hraní nebo při využívání rozšířené, virtuální či smíšené reality. Exynos 2100 nabízí i integrovanou vyspělou multi-IP technologii AMIGO, která kontroluje a optimalizuje chod CPU, GPU a dalších procesů, což prodlužuje výdrž baterie.

Přednosti nového Exynosu 2100 se velmi výrazně projeví na funkcích spojených s umělou inteligencí (AI). Čipset zvládá až 26 bilionů operací za vteřinu a je přitom dvojnásob energeticky účinnější oproti modelu předchozí generace.

Kvalitnější fotografie i video

Vyspělá technologie zpracování obrazu (ISP) podporuje rozlišení fotoaparátů až do 200 megapixelů. Procesor lze připojit až k šesti samostatným obrazovým snímačům, signál ze čtyř snímačů dokáže zpracovat najednou – to výrazně usnadní použití více fotoaparátů, typické pro dnešní chytré telefony vyšších tříd. Technologie MCFP umožňuje procesoru kombinovat signál z různých snímačů a díky tomu například podpořit zoomování, vylepšit kvalitu ultraširokých snímků apod. Díky akcelerátoru umělé inteligence dokáže ISP jednotka rozpoznat nejrůznější typy obrazu, tváře či objekty a optimalizovat nastavení fotoaparátu.

S integrovaným 5G

Integrovaný 5G modem procesoru Exynos 2100 podporuje standard 5G sub-6 GHz a milimetrové spektrum (mmWave) ve standardu 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA a 4G LTE, takže se spolehlivě připojí k jakékoli síti. Maximální podporovaná rychlost stahování dosahuje 5,1 Gb/s ve standardu pod 6 GHz a 7,35 Gb/s v mmWave, případně až 3 Gb/s ve 4G sítích s podporou 1024 Quadrature Amplitude Modulation (QAM).

Total
1
Shares