Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE vs. Galaxy S21. Vyplatí se fanouškovská edice?

  • Samsung dnes uvedl telefon Galaxy S21 FE
  • Fanouškovská edice zaujme cenou i výbavou
  • Jak si stojí vedle vlajkového modelu Galaxy S21?

Samsung konečně prolomil nekonečné čekání a dnes uvedl druhou generaci fanouškovské edice, smartphone Galaxy S21 FE. Ten láká na velmi výkonný hardware, moderní funkce i konektivitu, perfektní podporu nebo nejnovější Android 12, to vše zabaleno do startovací české cenovky 18 990 Kč. Jak si však novinka vede v přímém srovnání s loňským Galaxy S21?

Vlajka vs. zlatý střed

Jak nový Galaxy S21 FE, tak Galaxy S21 jsou si na pohled podobné, nikoliv však stejné. V konečném důsledku jde však právě o tyto „drobnosti“, které nejspíš budou pro finální rozhodnutí zásadní. Těmi nejdůležitějšími jsou: a) rozměry, b) výbava, c) cena. Poslední faktor hovoří naprosto jasně pro fanouškovský model, nicméně, ještě nepředbíhejme.

Samsung Galaxy S21

Loňský, byť stále aktuální top model Galaxy S21 nabízí na poměry dnešních pádel veskrze kompaktní rozměry (výška 151,7 milimetrů) a opravdu parádní 120Hz 6,2″ Super AMOLED displej s maximálním jasem až 1 300 nitů. Uvnitř tepe spolehlivý procesor Exynos 2100, jehož výkon stačí doslova na všechno. Ten v základní konfiguraci doplněný o 8 GB RAM a 128 GB paměti.


Nepřehlédněte: V Česku vybuchl další telefon od Xiaomi, znovu během nabíjení


Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 (Zdroj: FONETECH.CZ)

Konektivita je příkladná, 5G snad nemá smysl zmiňovat, subjektivně menší baterie s kapacitou 4 000 mAh alespoň vyvažuje rychlé 25W drátové, 15W bezdrátové a 4,5W reverzní nabíjení. Fotoaparáty? Osvědčená trojice v čele s 12Mpx hlavním (PDAF, OIS), 64Mpx (ne)teleobjektivem s 1,1× optickým + 3× hybridním zoomem, a nakonec 12Mpx ultra-širokoúhlým senzorem.

Samsung Galaxy S21 FE

Je právě představený Galaxy S21 FE opravdu nový? Jak se to vezme. Ano, protože jde o nový telefon. Ne, protože má rok (v případě fotoaparátů dokonce i několik let) starý hardware. V přímém srovnání je o chloupek vyšší (155, 7 milimetrů), má i nepatrně větší 6,4″ displej, nechybí 120 hertzů, i když maximální jas dosahuje „jen“ 1 200 nitů (na denní bázi rozdíl poznáte jen stěží).

I zde je konektivita skvělá, potěší větší akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, podporované typy dobíjení jsou stejné jako u Galaxy S21. Samospásný není ani procesor Snapdragon 888 nebo 6 GB RAM + 128 GB paměti v základu. Fotoaparáty však vyznívají o něco lépe: primární 12Mpx i 12Mpx širokáč jsou stejné, ale nechybí 8Mpx teleobjektiv s až 3× optickým zoomem.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE (Zdroj: FONETECH.CZ)

Jeden hot a druhý čehý?

Vraťme se ještě k procesorům. Rozumím tomu, že Snapdragon 888 u Galaxy S21 FE vypadá lákavě. Jak by také ne, když problémy s přehříváním Exynosu (zvláště při hrách) jsou známá věc. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že topí i americký konkurent (můj telefon OnePlus 9 Pro a není jediný, o tomto problému se ví), takže jsem docela zvědavý, jak se s tím Samsung popral.

A nyní něco málo k fotoaparátům. Za předpokladu, že softwarový processing u fanouškovské edice bude do puntíku dotažený, viděl bych jej v praxi o stupínek výš nehledě na to, že má opravdový teleobjektiv. Galaxy S21 využívá 64Mpx objektivu s následným ořezem, proto pouze 1,1× optické přiblížení. Další body aktuální novinka sbírá za Android 12 a větší baterii.


Čtěte také: Samsung Galaxy S21 FE je další telefon pro fanoušky, ve výbavě má minimum kompromisů


Rozdílná cena

Samsung Galaxy S21 vloni v Česku zahajoval na 22 490 Kč (varianta 8 + 128 GB), naopak Galaxy S21 FE (6 + 128 GB) stojí 18 990 Kč. Takto na papíře to vypadá jasně, nicméně, je potřeba vzít úvahu, že v prvním případě se bavíme o rok starém smartphonu, který momentálně i oficiální cestou seženete výrazně levněji.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 dorazí co nevidět (Zdroj: se svolením LetsGoDigital)

Pak je na zvážení, jestli jsou o něco větší baterie, rozměry i displej spolu s Androidem 12 pádným důvodem ke koupi „Eféčka“. Už z podstaty věci uživatel, který vlastní Galaxy S21, nemá důvod přecházet. Majitel předloňského Galaxy S20 může být taky na vážkách, protože když už nic, tak vlajkové modely dostávají aktualizace většinou dřív, tudíž přechod na Galaxy S21 by dával smysl.

Jde o načasování

Pojďme to bagatelizovat a shodnout se na tom, že s koupí jednoho či druhého (pokud na to máte rozpočet) neuděláte chybu. Z mého pohledu je však mnohem větším problémem načasování. Když vezmu v potaz, že nová vlajková řada Galaxy S22 se objeví za měsíc, nejpozději dva, přemýšlím, kdo je vlastně cílová skupina telefonu Galaxy S21 FE?

Zdroj hlavního náhledu: foto FONETECH.CZ

Total
0
Shares