Telefon, čtečka otisků

Samsung dostal šílený nápad! Chce, abychom na displeje telefonů přikládali tři prsty. Jinak je neodemkneme

  • Samsung to s bezpečností svých smartphonů myslí smrtelně vážně
  • Na jejich displeje proto budeme přikládat tři prsty

Proč se do telefonu jen nepodívat a dál už nic neřešit, když lze bezpečnou autentifikaci uživatele provést podstatně složitěji, třeba tím, že na displej nebudeme přikládat jeden ani dva, ale rovnou tři prsty najednou.


Nepřehlédněte: Dobrý sluha, ale zlý pán? Na umělé inteligenci v chytrých telefonech jsme čím dál víc závislí


Samsung chce, abychom skenovali tři prsty

Výrobci chytrých telefonů dlouhodobě řeší problém, jak telefony učinit bezpečnější a méně nachylné před zneužitím třetí stranou. Smartphony lze odemykat PINem, gestem, číselným kódem, otiskem prstu nebo pohledem do kamery. Apple pak používá asi vůbec to nejlepší na trhu – 3D biometrické ověření uživatele pomocí funkce Face ID, která bezchybně funguje i v naprosté tmě.

Drtivá většina dnešních smartphonů s Androidem spoléhá na čtečku otisků prstů umístěnou v bočním tlačítku nebo pod displejem. Ty sice fungují, ale mnohdy nejsou rychlé a už vůbec ne přesné; není nic otravnějšího, než přikládat prst na displej a vidět chybovou hlášku, že se otisk nepodařilo rozpoznat – stačí mít jen trochu vlhký prst a do zařízení se nedostanete.

Telefon, čtečka otisků
Zdroj: ar130405 / Unsplash

Co na to řeknou zákazníci?

Samsung to chce navždy změnit. Vyšlo najevo, že pracuje na novém typu displeje se zabudovanou technologií All-in-One sensing, která podporuje autentifikaci současně třemi prsty. Jihokorejská společnost tvrdí, že zabezpečení se oproti běžným čtečkám zvýší až 2 500 000 000krát (2,5 × 109), čili případné prolomení smartphonů se bude prakticky rovnat nule (0,0000000000008 %).

Pro přikládání prstů bude navíc sloužit celá plocha displeje, nikoliv jen jeho malá část ve spodní třetině, kterou dnes označuje malý grafický symbol. Otázkou je, jak na záměr Samsungu zareagují zákazníci. Přece jenom matlat třemi prsty po displeji telefon není něco, z čeho budou mít radost.

Zdroj náhledové fotografie: Lukenn Sabellan / Unsplash, zdroj: Oled-info

Total
0
Shares