telefon

Ruští zločinci obrali lidi ze Západu o 50 milionů hesel. Klíčem k obrovskému bohatství je malware na Telegramu

  • Kybernetičtí nájezdníci se letos obzvlášť činili
  • Na sociální síti Telegram okradli desítky milionů lidí

Ruským kybernetickým podvodníkům se jen letos podařilo ukrást více než 50 milionů hesel, varují bezpečnostní experti. V posledních měsících identifikovali 34 rusky mluvících skupin, které mezi uživatele distribuovaly malware kradoucí citlivé informace.


Nepřehlédněte: Z toho vám spadne čelist! 10 dechberoucích fotografií z teleskopu Jamese Webba


Telegram není bezpečné místo

Podle společnosti Group-IB prováděli zločinci nekalou aktivitu prostřednictvím chatovací aplikace Telegram, kde se zmocnili především herních účtů na platformách Steam a Roblox. Podařilo se jim však získat i citlivé přihlašovací údaje do služeb Amazon a Paypal.

Hlavním cílem ruských kyberzločinců byli lidé ze Spojených států, Brazílie, Indie, Německa a Indonésie. Ze statistik vyplývá, že bylo infikováno přibližně 890 000 zařízení. Podle odborníků z Group-IB jsou tyto proruské skupiny jednou z hlavních hrozeb, které je třeba v příštím roce sledovat.

„Po úspěšném útoku podvodníci buď sami získávají peníze pomocí ukradených údajů, nebo ukradené informace prodávají v kybernetickém zločineckém podsvětí,“ uvádí experti. „Příliv zločinců do podvodného Classiscamu, který na svém vrcholu zahrnoval více než tisíc zločineckých skupin a stovky tisíc falešných webových stránek, vedl k tomu, že podvodníci soupeří o zdroje a hledají nové způsoby, jak dosáhnout zisku.“

Dodávají, že začátečníci nepotřebují mít pokročilé technické znalosti, protože malwarový proces infikující chytrá zařízení je plně automatizovaný. Pro oběti, jejichž počítače se stealerem nakazí, však mohou být následky katastrofální.

Zdroj náhledové fotografie: N.Tho.Duc / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares