vodní meloun, Vostok

Ruský zázrak: Vědci vypěstovali melouny v nejchladnějším místě na Zemi

  • Vědci v Antarktidě dokázali nepředstavitelné
  • Na ledovém kontinentu se jim podařilo vypěstovat melouny

K experimentu došlo v místě zvaném Vostok, celoroční ruské výzkumné polární stanici, kde je neskutečná zima. 21. července 1983 na této základně naměřili teplotu -89,2 stupně Celsia.


Nepřehlédněte: Rozdáváme tisíce sluchátek! Kup si Samsung, Xiaomi nebo Motorolu a získáš top sluchátka zdarma


Nejchladnější místo na planetě

Vodní melouny původem pocházejí z oblastí Afriky, kde jsou do dneška hojně pěstovány. Jinými slovy, mrazivé prostředí Antarktidy není zrovna místem, kde by se jim mělo dařit.

Vědci z Arktického a antarktického výzkumného ústavu (AARI) společně s kolegy z Agrofyzikálního výzkumného ústavu a Institutu biomedicínských problémů Ruské akademie věd (IMBP) proto zkonstruovali speciální skleník, ve kterém mohli zvýšit teplotu a vlhkost vzduchu natolik, aby mohlo šťavnaté ovoce začít růst.

Tým záměrně vybral dvě odrůdy melounů, které brzy dozrávají a navíc mají schopnost přizpůsobit se nízkému atmosférickému tlaku a nedostatku kyslíku. Semena zasadili do tenké vrstvy půdy a použili speciální osvětlení, které napodobovalo sluneční svit. Protože na opylení rostlin nebyl k dispozici žádný hmyz, výzkumníci si museli poradit sami, uvádí se v prohlášení AARI.

Přesně po 103 dnech od zasazení semen výzkumníci sklidili osmi zralých a sladkých plodů. Podle přeloženého prohlášení Ruské geografické společnosti dorostly melouny do velikosti až jednoho kilogramu a jejich průměr dosahoval zhruba 13 centimetrů.

Vědci melouny nakonec snědli

Experiment nejenže úspěšně prokázal, že za vhodných podmínek lze melouny pěstovat i v nejchladnějším místě planety, ale také poskytl vědcům žijícím v drsných podmínkách Antarktidy zajímavé zpestření stravy.

„Všichni polárníci si samozřejmě rádi připomněli chuť léta,“ řekl Andrej Tepljakov, vedoucí geofyzik AARI. „Dokonce i pozorování růstu plodů (vyvolávalo) pozitivní emoce.“

Není to poprvé, co se na ruské polární stanici Vostok podařilo vypěstovat plodiny. V roce 2020 vědci úspěšně vypěstovali řadu rostlin, včetně kopru, bazalky, petržele, rukoly a zelí. A o rok později korejští vědci pěstovali melouny na stanici King Sejong v západní Antarktidě, kde byla zaznamenána teplota -25,6 stupně Celsia, doplňuje magazín Bizwire.

Zdroj náhledové fotografie: Arctic and Antarctic Research Institute (AARI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares