Huawei P50 Pro

Rusko vpustí firmu Huawei do budování mobilních sítí 5G, nepřidá se na stranu USA

  • Huawei dostal v Rusku zelenou
  • Bude se podílet na budování 5G sítí

Zatímco některé západní země od Huawei dávají ruce pryč, Rusko je připraveno s čínskou firmou při budování mobilní sítě páté generace (5G) spolupracovat. Upozornila na to agentura Routers.

Rusko se tak k technologiím Huawei staví zcela opačně, než některé západní země. Velká Británie například nařídila tamním mobilním operátorům, aby od příštího roku přestali při výstavbě sítí 5G využívat technologie Huawei. Na to, aby Londýn firmu Huawei z budování sítí páté generace vyřadil, tlačil dlouhodobě americký prezident Donald Trump. Čínský podnik rozhodnutí Londýna odsoudil.

Evropa stále nemá jasno

Evropská unie zatím se zákazem technologií Huawei v sítích 5G zatím nepřišla. Evropská komise členským zemím pouze doporučila, že by k budování citlivých částí sítí 5G neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko. Rozhodnutí však ponechala na jednotlivých zemích.

Jak se rozhodne Česká republika?

Česko chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Ovlivnit situaci v ČR se nedávno př státní návštěvě Prahy snažil americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. Po premiérovi Babišovi žádal, aby se na budování 5G sítě v Česku čínská Huawei nemohla podílet. Andrej Babiš dle kuloárních informací ale zareagoval tak, že bude záležet hlavně na společném evropském postupu a na příští české vládě.

Total
0
Shares