Titanic, Titanik

Rozříznou slavný Titanic? K vyzvednutí Marconiho telegrafu stále nedošlo. Tady je důvod!

  • Marconiho telegraf je na nebezpečném místě
  • K jeho vyzvednutí ale stále nedošlo. Proč?

Slavný Titanic leží pod vodou už 110 let. Není tedy divu, že se dlouhá doba na jeho stavu podepsala. Před třemi roky, kdy se ke slavnému vraku po skoro 15 letech potopila první expedice, však došlo k něčemu, co nikdo nepředpokládal. Do Titanicu narazila ponorka, kterou si najala britská výzkumná společnost.


Nepřehlédněte: Budou nám zaměstnavatelé číst myšlenky? Technologie už máme, ale nápad vyvolává znepokojení


Telegraf z Titanicu jako předmět rozepře

Mezi 29. červencem a 4. srpnem 2019 Caladan Oceanic, americká firma zaměřená na podmořský průzkum, vyslala na objednávku britské společnosti EYOS Expeditions podmořské plavidlo k vraku na dva kusy rozlomené legendy odpočívající na dně Atlantiku jihovýchodně od pobřeží kanadské provincie Newfoundland.

Během mise se bohužel přihodilo něco nečekaného – ponorka Triton se srazila s vrakem, když intenzivní a nepředvídatelné proudy způsobily, že pilot ztratil nad strojem kontrolu. Jednalo se o první přiznanou srážku s Titanicem v historii.

Po návratu se expedice dostala na titulní stránky novin po celém světě, protože odhalila, že z chátrajícího vraku zmizela vana slavného kapitána Edwarda J. Smitha. Rob McCallum, vedoucí expedice EYOS, později potvrdil, že v důsledku silných mořských proudů skutečně došlo ke kontaktu s Titanicem, ale trval na tom, že případné škody byly zanedbatelné.

Vrak se může úplně rozpadnout

Tato překvapující tvrzení se objevila v ostře sledované soudní bitvě mezi firmou RMS Titanic Inc. a americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA). Soudkyně v americkém státě Virginie nakonec tvrzením RMS Titanic Inc. uvěřila a vydala souhlas s vyzvednutím Marconiho telegrafu. Mise byla schválena i proto, že se nám Titanic ztrácí před očima. Vrak požírají hladové bakterie Halomonas titanicae a dokonce hrozí, že do roku 2030 úplně zmizí.

Přesto k vyzvednutí unikátního Marconiho telegrafu stále ještě nedošlo. Pandemie a pokračující právní bitvy vedly ke zrušení expedice k vyzvednutí rádia, které vyslalo nouzová volání na blízké lodě a pomohlo zachránit 700 lidí v záchranných člunech.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: The Telegraph, Arstechnica, Guardian

Total
0
Shares