Mlhovina Tarantule

Rozlouskli jsme velkou záhadu nádherné mlhoviny, oznámili vědci NASA

  • Mlhovina Tarantule patří k nejkrásnějším objektům ve vesmíru
  • Název dostala podle svého vzhledu, připomíná pavouka

Astronomům se nedávno podařilo získat záběry rozsáhlé mlhoviny Tarantule a jejího širokého okolí v mimořádných detailech. Nyní však vědci na základě dat z teleskopu SOFIA možná přišli na odpověď na jednu z největších záhad týkající se této nádherné mlhoviny: Jak je možné, že stále vytváří nové hvězdy, přestože by toho neměla být schopna.


Nepřehlédněte: Nejrychlejší hvězda ve vesmíru uniká z Mléčné dráhy. Letí rekordní rychlostí, hlásí vědci


NASA všemu přišla na kloub

Podle nové studie publikované v časopise The Astrophysical Journal se v mlhovině Tarantule stále rodí nové hvězdy a vzniká obrovské množství energie.

Tato energie se však netvoří v mohutných kapsách plynu v jejím centru, jak by se dalo očekávat. Místo toho má střed této mlhoviny mnohem nižší hmotnost, než by podle astronomů měl mít. Co se zde tedy přesně děje?

Vědci se domnívají, že tato podivnost má co do činění s turbulentním hvězdným větrem – proudem částic směřujícím z povrchu hvězd do mezihvězdného prostředí.

Hmotné hvězdy v mlhovině Tarantule vytvářejí hvězdný vítr, který by měl způsobit chaos v centru této oblasti – k tomu však nedochází.

Mlhovina Tarantule
Zdroj: NASA

Mlhovina Tarantule rodí hvězdy, i když by neměla

Rozhodující roli při udržování celistvosti oblaku mlhoviny hraje něco, co astronomové nazývají B-pole. „Morfologie B-pole se orientuje kolmo na směr záření, takže magnetický tlak by mohl odolávat tlaku přicházejícímu z tohoto směru,“ vysvětlují vědci ve svém článku.

Tato B-pole jsou v podstatě zvláštní radiační proudy větru, které vytvářejí mladé a energetické hvězdy v mlhovině Tarantule. A protože je toto záření tak silné, dokáže řídit proudění plynů vznikajících při zrodu hvězd, díky čemuž mlhovina vytváří nádherný ikonický obraz, který jsme již tolikrát viděli zachycený různými vesmírnými i pozemními teleskopy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR, The Astrophysical Journal

Total
0
Shares