Robot, AI

Robot jako z filmu Terminátor 2 skutečně existuje! Dokáže se roztavit, aby prošel mřížemi, a poté se znovu promění zpět

  • Pamatujete na obávaný stroj T-1000?
  • Jeden takový skutečně existuje

Vědci vytvořili malého robota jako z filmu Terminátor 2, který je schopný nabývat různých podob a tvarů. Na povel se rozplizne a poté znovu ztuhne, což mu umožňuje snadno uniknout z uzavřených prostor.


Nepřehlédněte: Tyto ženy neexistují: Na první pohled vypadají normálně, po chvíli ale zjistíte, že nahánějí strach


Pamatujete na Terminátora 2, ve kterém se Arnold postavil tekutému zabijákovi v boji za další osud lidstva? Vědci teď jednoho takového vyvinuli. Naštěstí je velký jen několik centimetrů.

Robot se roztaví a pak znovu ztuhne

Aby experti neobvyklého robota vytvořili, vložili mikroskopické kousky magnetického neodymu, boru a železa do kapalného galia (kovu s nízkým bodem tání), vše nalili do formy a nechali ztuhnout.

Pomocí magnetů pak svému miniaturnímu výtvoru přikázali, aby se roztavil, sledovali, jak se mění v amorfní louži, proklouzne mřížemi a pak se na druhé straně zázračně obnoví. Výsledky své práce zveřejnili 25. ledna v časopise Matter. 

Využití najde v medicíně

K provedení působivého triku využili proces známý jako magnetická indukce – proud roztavil galium a magnetické prvky způsobily, že byla kapalina přitahována k magnetu. „Magnetické částice zde mají dvě role,“ uvedl Carmel Majidi z Carnegie Mellon University.

„Jednou z nich je, že způsobují, že materiál reaguje na střídavé magnetické pole, takže můžete prostřednictvím indukce materiál zahřát a způsobit fázovou změnu. Magnetické částice ale také dodávají robotům pohyblivost a schopnost pohybovat se.“

Výzkumníci vidí pro svého robota několik možných využití. Zatím prošel následujícími testy: Opravoval obvody tak, že vstoupil do těžko přístupných míst; roztavil se v závitu a pak ztuhl a stal se šroubem; a odstranil cizí předmět z umělého žaludku.

Zdroj náhledové fotografie: maximalfocus / Unsplash, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares