Restart telefonu zabrání hackerům v krádeži vašich osobních dat

  • Kybernetické útoky se už dávno netýkají pouze počítačů
  • Útočníci stále častěji cílí na mobilní systémy

Mobilní telefony jsou stále častěji terčem hackerů a různých podvodníků, kteří se snaží vydělat na naivitě uživatelů. Americký senátor Angus King se před nedávnem zúčastnil bezpečnostního brífinku za asistence NSA (Národní bezpečnostní agentura), na kterém podle svých slov dostal radu, jak před kyberzločinci udržet mobil v bezpečí. Zřejmě budete sami překvapeni, jak jednoduchá ta rada je.

  1. První krok: vypněte telefon
  2. Druhý krok: znovu jej zapněte

A je to. V době rozšířené digitální nejistoty se znovu ukazuje, že nejstarší a nejjednodušší počítačová oprava, která existuje, tedy vypnutí zařízení a jeho opětovné zapnutí, může hackerům zabránit v krádeži citlivých informací ze smartphonů.

Pravidelné restartování telefonů nezastaví armádu kybernetických zločinců ani špionážních firem, které zasévají pochybnosti a chaos o našich schopnostech uchovávat informace v bezpečí, ale ochrání konkrétně před jedním typem útoku.


Psali jsme: Hackeři ukradli EA zdroják FIFA 2021 a data enginu Frostbite


Mobilní telefony cílem hackerů

Mobilní telefony, které máme téměř vždy na dosah ruky a jen zřídka kdy je vypínáme, obsahují obrovské množství osobních a citlivých dat, a proto se stále častěji stávají hlavním cílem hackerů. Ti se nejčastěji zaměřují na krádeže SMS, kontaktů a fotografií, ale také rádi často sledují polohu uživatelů a dokonce je i tajně odposlouchávají a nahrávají.

Zatímco dřívější praxí hackerů bylo, že škodlivý kód ukryly do obrázku nebo odkazu, na který uživatel musel kliknout, aby si ho do zařízení stáhnul, dnes ve stále větší míře využívají metodu „zero click“ taktiku, kdy se malware do zařízení stáhne sám bez jakékoli interakce uživatele. Pokud dojde ke stažení škodlivého kódu, následně útočníci hledají způsob, jak ho dostat do systémového adresáře, což pro ně ale představuje stále větší problém.

Malware
Malware, ilustrační | foto: ESET

Restart alespoň jednou týdne

Společnosti jako Apple a Google své systémy (iOS a Android) už dostatečně zabezpečili a útočníci se k systémovým souborům nemohou prakticky dostat. Ti tak k uložení malwaru/stalkerwaru, aby zůstal neodhalen a uživatel o něm vůbec nevěděl, začali využívat operační paměť. Tato praktika je nebezpečná tím, že jen málo uživatelů své telefony pravidelně restartuje nebo vypíná. Při vypnutí nebo restartu telefonu dochází přitom k zásadní věci – vyčištění operační paměti.

Samozřejmě že útočníci mohou kód do operační paměti vašeho telefonu znovu propašovat, už to pro ně ale znamená další práci navíc. Bill Marcza z bezpečnostní agentury Citizen Lab uvádí, že restartování telefonu nefunguje ve sto procentech případů, ale často pomůže. Pro uživatele pak závěrem dodal i jednu jednoduchou radu: pokud si chcete být jisti tím, že se hackeři do vašeho mobilu nikdy nenabourají, raději si žádný nepořizujte.

Total
0
Shares