ViewSonic M1+

Recenze ViewSonic M1+: domácí kino do batohu

Na českém trhu najdeme poměrně dost cestovních projektorů, které člověk může vzít s sebou, pokud se zrovna chystá cestovat. Nebo je snadno přenést ke kamarádovi a koukat se u něj třeba na hokej a filmy. Jediné, co potřeba, je bílá zeď/projekční plátno. ViewSonic nám poskytl na vyzkoušení model M1+, který se snadno vejde do batohu, a navíc i překvapivě i hodně dobře hraje.


Psali jsme: Xiaomi Redmi Note 8 2021 v přípravě. Co nabídne?


ViewSonic M1+: specifikace

Projekční plocha Projekční vzdálenost (maximální) 2,66 m, projekční vzdálenost (minimální); 0,64 m; úhlopříčka obrazu (maximální) 2,54 m
Rozhraní HDMI, USB, USB-C, WiFi, 3,5mm audiojack
Rozlišení Maximální rozlišení 1 920 × 1080 px; nativní rozlišení. 854 × 480 px
Technologie Technologie DLP; zdroj světla LED
Funkce Hlučnost 25 dBa; kontrast 120 000:1
Vlastnosti lampy Svítivost 300 lumenů; životnost 30 000 hodin
Výbava Napájení z USB-C, reproduktory Harman Kordon, vnitřní paměť, čtečka pamětových karet, dálkové ovládání, bluetooth

Obsah balení, design a zpracování

V černé tvrzené krabici se toho nachází poměrně dost. Středobodem je pochopitelně samotný M1+, dále tu je velký nabíjecí adaptér, prodlužovací kabel ve dvou verzích (s evropskou i anglickou koncovkou), potřebná dokumentace včetně návodu, dálkový ovladač, propojovací USB-C/USB-C kabel a také pouzdro, či spíše návlek z textilie pro ochranu projektoru před poškrábáním. Samotné balení je tak poměrně těžké.

ViewSonic M1+
ViewSonic M1+ | foto: vlastní

Zpracování ViewSonic M1+ je prvotřídní – nikde nic nevrže, vše dokonale lícuje. Rozměry činí příjemných 151 × 126 × 40 milimetru, takže se projektor pohodlně vleze do batohu či větší tašky. Hmotnost je 700 gramů, tedy také nic hrozného. Zvoleným materiálem konstrukce je plast ve stříbrné a tmavě šedé barvě; projektor tak nenásilně zapadne do každé trochu moderněji řešeného obýváku.

Šik design

Výrobce kombinuje minimalistický design a zaoblené hrany s otočnou nožkou, díky které projektor můžete namířit tam, kam přesně chcete. Stojánek je přitom řešený tak důmyslně, že drží dostatečný odpor a z nastavené polohy neuhne ani o píď. Pokud by vám přece jen z nějakého důvodu nebyl po chuti, můžete využít klasický závit pro fotostativ a projektor už opravdu postavit kam chcete bez omezení

Co kde najdete?

Na čelní straně projektoru najdete samotnou čočku s dalšími senzory. Vzadu jsou potom tlačítka pro základní ovládání (pokud by vám časem umřelo třeba dálkové ovládání, může se hodit). Na pravé straně pak je kolečko pro doostření obrazu a na vrchním krytu najdeme jemné děrování napomáhající chlazení a proudění zvuku ze dvou integrovaných reproduktorů.

Na levém boku je masivní perforace pro ještě účinnější odvod zbytkového tepla. Na tom pravém, v jeho zaoblené spodní části, je krytka, po jejímž odklopení získáte přístup k portům. A že jich je. Konektorová výbava čítá HDMI, USB 2.0 a USB-C a výrobce nezapomněl ani na 3,5mm jack na sluchátka a slot pro microSD karty. V tomto ViewSonic opravdu nemáme co vytknout.

ViewSonic M1+
ViewSonic M1+ | foto: vlastní

Obraz a zvuk ViewSonic M1+

Projektor je postaven na DLP LED lampě s životností 30 000 hodin, svítivost u ní činí 300 lumenů a kontrastní poměr (dynamický) je 120 000:1. Nejlepších výsledků docílíte večer, kdy je dokonalá tma, ale obraz je překvapivě dobře rozpoznatelný i jen v částečně zatemněné místnosti žaluziemi. Zklamáním je trochu rozlišení. Spokojit se musíte s 854 × 480 pixely, přestože projektor umí konvertovat vstupní rozlišení Full HD. Kvalitě obrazu napomůže, když si pohrajete s nastavením jasu, kontrastu a dalšími atributy. Musíme zmínit, že stoprocentně funguje automatické nastavení obrazu, tedy oprava lichoběžníkového zkreslení. Kdyby vám náhodou automatické nastavení nevyhovovalo, obraz můžete upravit/přizpůsobit manuálně.

Obraz z projektoru ViewSonic M1+
Obraz z projektoru ViewSonic M1+

Podle ViewSonic je ideální úhlopříčka pro promítání 100 palců (tedy nějakých 254 centimetrů) a důležitou (a přesto mnohými redakcemi opomíjenou) informací je, že obraz nezvětšujete kolečkem na projektoru, ale tak, že zařízení od zdi oddalujete, nebo ho k ní přibližujete. Platí, že čím blíže, tím je obraz menší a naopak. Podle nás je ideální velikost obrazu nějakých 130 centimetrů, což odpovídá větší chytré televizi. 130 centimetrů představuje nejlepší poměr kvalita/velikost.

Ještě se vraťme k rozlišení obrazu, které je dostatečné pro domácí sledování filmů, blbnutí s YouTube a vůbec ke konzumaci nenáročného obsahu. Pokud hledáte vysoké 4K rozlišení, porozhlédněte se jinde, počítejte ale s řádově vyšší investicí. Pořádnému vyblbnutí s M1+ napomůže i podpora 3D – stačí koupit potřebné aktivní 3D brýle PGD-350 (investice cca 1 000 korun) a můžete se ponořit do světa 3D filmů.

Tenhle ViewSonic je prostě parádní na takové to domácí pokoukáníčko, ale super je také na cesty, nebo obchodní prezentace. Přijdete, vybalíte a všechno se automaticky během pár sekund přizpůsobí podmínkám a promítáte.

Obraz z projektoru ViewSonic M1+
Obraz z projektoru ViewSonic M1+

Zvuk na jedničku

Naprosto perfektní je audio vyladěné společností Harman Kardon. Uvnitř projektoru jsou dva reproduktory s výkonem 2× 3 W. Hrají pěkně, hlasitě a srozumitelně. Záležet si dávají na výškách i basech. Nezklamou ani výkonem a projektor v pohodě ozvučí středně velkou místnost. Nebudete tak muset napínat uši, abyste něco slyšeli. Díky funkci, která vypne promítání a slyšíte jen hudbu, můžete projektor pomocí připojení Bluetooth používat jen pro přehrávání hudby. To se hodí, pokud plánujete třeba nějakou párty. Pro ovládání zvuku stejně jako dalšího nastavení slouží přibalený dálkový ovladač.

ViewSonic M1+ je vybaven 16 GB interní paměti, přičemž pro uživatele je k dispozici 12 GB, z toho 4 GB jsou vyčleněné pro instalaci nových aplikací. Operačním systémem je Android, ale na první pohled to nepoznáte. Aplikace do projektoru můžete instalovat skrze alternativní obchod Aptoide, nebo standardně pomocí .apk balíčků. Ty stačí stáhnout na počítači, nahrát na USB flash-disk a ten následně připojit do projektoru a spustit instalaci.

ViewSonic M1+
ViewSonic M1+ | foto: vlastní

Ne všechny aplikace v projektoru ale ihned po nainstalování fungují. Fígl, jak omezení obejít, spočívá v instalaci alternativního launcheru s názvem HaLauncher. Ten si vede lépe než základní uživatelské prostředí (které je ale kompletně v češtině!) a umožňuje spustit v podstatě úplně každou aplikaci, na kterou má projektor výkon.

ViewSonic musíme také pochválit za vestavěný přehrávač videa, který podporuje všechny běžné formáty, a to i včetně titulků. Samozřejmě lze využívat přehrávače, které stáhnete z Aptoide, třeba populární VLC nebo Kodi. Doslova super pak je podpora zrcadlení obsahu z mobilního telefonu s Androidem nebo iOS (či počítače s macOS) a to přes Wi-Fi, HDMI nebo USB-C. V telefonu stačí vybrat zařízení ViewSonic PJ-2621, nic dalšího není potřeba nastavovat.

Baterie a výdrž

Projektor by na jedno nabití měl zvládnout promítat až po dobu šesti hodin. Vše samozřejmě ale závisí na tom, jak je projektor nastavený. V režimu úspory se k oněm šesti hodinám možná dostanete, na maximální svítivost lampy je výdrž třetinová, tak dvě hodiny. Na nejlepší nastavení tudíž projektor zvládne jeden delší film. Poté už budete muset dobíjet a projektor tak připojit k elektrické zásuvce.

Viewsonic M1+ podporuje i užitečné reverzní dobíjení. Zvládne tak dodat energii například vašemu telefonu, ale jen za předpokladu, že je připojený k síti. Pro signalizaci stavu dobití slouží LED umístěné pod tlačítky pro ovládání na zadní straně projektoru. Každá dioda reflektuje 20 procent kapacity a tak už pouhý pohled napoví, za jak dlouho se projektor vybije. Na plnou kapacitu baterie M1+ dobijete asi za čtyři a půl hodiny.

ViewSonic M1+ | foto: vlastní
ViewSonic M1+ | foto: vlastní

Zhodnocení a závěr

Viewsonic M1+ je povedeným projektorem do deseti tisíc korun. Hodí se pro promítání filmů, seriálů a vzhledem ke skromným rozměrům ho rádi využijete na cestách, třeba na chalupě o víkendech, nebo na kalbách u kamarádů. Potěší bohatá nabídka konektorů, praktický ochranný obal (návlek) nebo možnost zrcadlení obrazu z mobilního zařízení.

Výborné jsou reproduktory Harmony Kordon či automatická korekce obrazu. Rozlišení by mohlo být alespoň Full HD, ale to by projektor už zase podražilo, nebo by výrobce musel ubrat jinde. Pokud sháníte skladný projektor do deseti tisíc korun, nákupem ViewSonic M1+ chybu určitě neuděláte.

Co se líbilo

  • kvalitní zpracování
  • výhodná cena
  • slušná výdrž na jedno nabití
  • možnost dodatečné instalace Android aplikací
  • parádní zvuk
  • lokalizované prostředí
  • slušná světelnost lampy na danou cenu

Co se nelíbilo

  • dlouhá doba nabíjení baterie
  • rozlišení by mohlo být vyšší
  • ne všechny doinstalované aplikace fungují
Total
0
Shares