Tesla Smart Camera 360

Recenze Tesla Smart Camera 360: šikovná kamerka za pár korun

Před nedávnem na českém trhu začala více působit česká značka Tesla. Její řada Tesla Smart nabízí chytré kamerové indoor/outdoor systémy, s dětskou chůvičku v hravém designu nebo PET produkty, mezi kterými jsou chytré krmítko a fontána, které se postarají o pravidelnou stravu domácích mazlíčků. Do prodeje už se dostala i čistička vzduchu a také zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu. V dnešním testu se zaměříme na cenově dostupnou kameru Tesla Smart Camera 360, která hezky vypadá a láká na Full HD záznam i tolik potřebné noční vidění.

Obsah balení Tesla Smart Camera 360: nic nechybí

Je tu přesně to, co byste čekali. Tudíž samotná kamerka, napájecí kabel s koncovkami microUSB/USB-A, manuál a technická brožurka, nástavec pro přivrtání Smart Camera 360 na zeď a pochopitelně i tolik potřebné šroubky a hmoždinky. Nic tedy dokupovat nemusíte. Výrobce na nic nezapomněl.

Tesla Smart Camera 360
Tesla Smart Camera 360 | foto: vlastní

Design a zpracování

Design Tesla Smart Camera 360 je tradiční a jak už to u podobných kamerek chodí, skládá se ze dvou částí – otočné hlavy a robustní základny, která integruje microUSB konektor a také reproduktory. Konstrukce je plastová s matným provedením, což zabraňuje ulpívání otisků prstů. Ocenit musím také čtveřici silikonových nožiček, díky kterým je kamerka stabilní a nehrozí, že by vám přepadla/spadla, kdybyste o ni (nebo váš mazlíček, např. kočka) náhodou zavadili. Trochu kritiky by snesl zastaralý microUSB konektor, ale vzhledem k tomu, že ho do kamerky zasunete v podstatě jen jednou, a to při zapojení k elektrické síti, to nakonec žádný deal breaker není.

Kvalita záznamu a aplikace

Díky funkci Pan and Tilt se kamera Tesla Smart Camera 360 otáčí až o 355° v horizontálním a 85° ve vertikálním směru. S její pomocí tak dokážete bez problému zmonitorovat v podstatě každé místo ve vaší domácnosti. Jen si dejte pozor na umístění. Pokud ji postavíte někam na vyšší komodu, pak ztratíte možnost efektivně sledovat, co se děje na podlaze. Proto ji doporučuji dát spíše výše, na stěnu či strop, nebo naopak níže, například na nižší televizní stolek.

Rozměry Tesla Smart Camera 360 jsou 87 × 87 × 123 milimetrů. Prim v kulaté hlavě hraje dvoumegapixelový CMOS senzor o velikosti 1/3“ s objektivem světelnosti f/2.0, který je doplněn o infračervený dosvit s dosahem až 10 metrů, takže kamerka vidí i za šera nebo v naprosté tmě. Noční režim je možné si aktivovat manuálně, pomocí mobilní aplikace, nebo jeho použití nechat na automatice, která ho zapne, když nastane příhodná situace.

Automatika mimochodem funguje na jedničku, takže doporučuji zvolit právě toto nastavení. Záznamy z kamery můžete ukládat buďto do chytrého mobilu, na microSD kartu či do cloudu. Kameře nechybí reproduktor ani mikrofon, což považuji za velmi praktické například při monitoringu dětí, kdy uslyšíte, co se v jejich pokoji zrovna děje.

Kameru lze ovládat pohodlně prostřednictvím do češtiny přeložené mobilní aplikace Tesla Smart, která je dostupná pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Stačí navštívit Google Play a App Store, appku vyhledat a stáhnout. Spárování aplikace s kamerkou je záležitostí několika minut. Základem všeho je, že si nejprve budete muset vytvořit uživatelský účet. Následně vás aplikace vyzve, abyste zvolili požadovaný produkt, vyberete Wi-Fi síť, přihlásíte se a naskenujete bezpečnostní QR kód. A to je vše. Troufám si tvrdit, že tento postup zvládne absolvovat napoprvé i naprostý začátečník.

Uživatelské prostředí aplikace je jednoduché a s nastavením by neměl mít nikdo problémy. Kamerka zvládne přenášet obraz v reálném čase, byť s mírným zpožděním, ale to není nic neobvyklého. Maximální kvalita videa je Full HD (1 920 × 1 080 px), což plně dostačuje. Díky infračerveným senzorům pak kameře nedělá problém ani monitoring prostoru v noci. Takže pokud by k vám, nedej bože, někdo v noci vlezl, uvidíte ho.

Tesla Smart Camera 360 disponuje také inteligentní detekcí zvuku a pohybu, která vás upozorní na neobvyklé situace. Při detekci se navíc automaticky vyfotí snímek. Pokud například začne plakat dítě, budete notifikací upozorněni přes chytrý telefon. S pomocí kamerky také jednoduše zkontrolujete psa či jiného domácího mazlíčka, který je přes den sám doma. Obousměrná komunikace v reálném čase je také možná, tudíž psa nebo dítě můžete na dálku uklidnit, pokud by to situace vyžadovala.

Co se kvalita obrazu týče, tak ji hodnotím jako dostačující (obličej osoby lze v pohodě rozeznat i v naprosté tmě). A příjemně mě překvapilo, že si kamerka umí dobře poradit i s protisvětlem. Užitečné je, že záznam lze v reálném čase snadno přibližovat (zoomovat). Takže pokud potřebujete detail nějakého objektu, máte možnost si ho „zvětšit“. Pro zooování lze využít prsty, kdy obraz roztahujete a zase zmenšujete – funguje to stejně jako když si na mobilu prohlížíte fotky. Stejně tak lze prsty využít pro otáčení kamerky, ale aplikace nabízí se i jednoduchý čtysměrný kříž. Záleží tedy hlavně na tom, jaké ovládání vám více vyhovuje.

Samotný přenos videa mezi kamerou a telefonem vždy probíhá napřímo (P2P), o data se tak bát nemusíte. Zajimavá je funkce detekce offline. V podstatě jde o to, že pokud by ve vaši domácnosti vypadl proud, dostanete o tom notifikaci. Ne však okamžitě, ale zhruba až s půlhodinovým zpožděním. Je to však lepší než nic. Kamerku lze sdílet s ostatními členy domácnosti, stačí  jen, aby si založili Tesla účet (ideální např. pro manžela/manželku). Horší už je to s propojením virtuálních asistentů. Výrobce uvádí podporu pro Amazon Alexa, na Apple HomeKit i Google Asistenta se bohužel zapomnělo.

Tesla Smart Camera 360
Tesla Smart Camera 360 | foto: vlastní

Zhodnocení a závěr

Tesla Smart Camera 360 je cenově dostupná bezpečnostní kamera pro začátečníky v oblasti chytré domácnosti. Za přibližně tisíc korun nabízí dostatečně kvalitní obraz, a to za dne i v noci, nebo jednoduché spárování, nastavení a ovládání díky aplikaci Tesla Smart. Zmínit musím i možnost lokálně ukládat záznamy na microSD kartu či užitečnou možnost obousměrné komunikace. Pokud sháníte levnou bezpečnostní kamerku, Tesla Smart Camera 360 nelze nedoporučit. Nákupem navíc uděláte i dobrou věc, protože podpoříte prodejce s českými kořeny.

Co se nám líbí

  • snadná instalace a jednoduché ovládání
  • slušný obraz ve dne i v noci
  • možnost ukládat záznamy na microSD kartu
  • široké možnosti automatizace
  • příjemná cena
  • možnost obousměrné komunikace
  • povedená aplikace Tesla

Co se nám nelíbí

  • horší propojení s Amazon Alexa
  • chybí propojení s HomeKitem, Google Home
Total
45
Shares