Nintendo Switch 2

Recenze Nintendo Switch 2: I když není revoluční, nahlédne do hloubi hráčovy duše

  • Od zahájení prodejů máme v redakci Nintendo Switch 2.
  • Měli jsme tak dostatek času novou herní konzoli otestovat a řádně vyzkoušet.

Switch 2 je zatím prodává skvěle. Konzole staví na kvalitních titulech od Nintenda a možnosti použití jak v handheldovém režimu, tak i v docku, tedy s připojením k televizi. Do atraktivního koktejlu přimíchává ještě možnost ovládání her pohybem, respektive Joy-Cony, na čemž staví zejména extrémně zábavné party hry. Dá se na takovém konceptu vůbec něco vylepšit?

LCD namísto OLED

Upřímně tu nějaký prostor pro zlepšení je, ale pojďme hezky popořadě. Formát se zvětšil tak, aby pojal displej o úhlopříčce 7,9 palce. O něco tak klesla mobilita handheldu, ale hraní je pohodlnější, protože se zobrazovačem povyrostly i Joy-Cony. Majitelé větších rukou tak budou spokojenější a hraní pro ně bude komfortnější. Nintendo slízlo kritiku za to, že panel není typu OLED, ale jde o klasický LCD.

Osobně s tím problém nemám, protože kvalita zobrazení je perfektní a v zásadě je mi jedno, o jakou technologii se jedná, pokud vše funguje a vypadá jak má. Nelze ovšem zapřít, že OLED má zásadní vliv na provozní dobu bez přístupu k zásuvce, čímž si výrobce jistojistě nechává volný prostor pro nástupce. Že se dočkáme faceliftu, dost možná i odlehčené varianty bez odpojitelných ovladačů, je už v tuto chvíli téměř stoprocentní.

Nintendo Switch 2
Nintendo Switch 2 | foto: FONETECH.CZ

Ovládání bez pokroku

O něco víc mi vadí fakt, a to mimochodem Nintendu vyčítám nejvíc, že tlačítka ZL a ZR stále nejsou analogová, ale jedná se o prostý přepínač stavu 1 a 0. Je to naprosto nevyužitá příležitost, jak umožnit hráčům si plně užít na Switchi 2 třeba formule nebo jiné závodní hry, kde je toto poměrně důležité.

Stejně tak by to mohlo posloužit třeba v akčněji laděných hrách. Dokážu si představit plynulejší ovládání luku v Zeldě a podobně. Vyloženě spálená šance, nevadí, možná příště, tedy za nějakých sedm, možná osm let…

Inženýři však zapracovali na stojánku, který je sice stále plastový, ale skvěle stabilní. Robustnosti ale moc nepobral, protože je z relativně tenkého plastu a doporučuji ho vyklápět za prostředek, aby nedocházelo ke zbytečnému namáhání, které by mohlo skončit neslavně.

Nintendo Switch 2
Nintendo Switch 2 | foto: FONETECH.CZ

Vraťme se ještě k ovladačům, kolem kterých už jede „menší skandálek“ v podobě driftování. To bylo něco, čím trpěl první Switch a Nintendo je bohužel opět neosadilo senzory využívajícími Hallova jevu, joysticky jsou stále mechanické. Kolem stopky je sice „hradbička“ z plastu, která má zabránit vniku nečistot, ale to rozhodně nebude všespásné. U našeho kusu zatím k driftování nedochází a nevíme v redakci o nikom, koho by to u dvojky trápilo. To uvádím jen pro pořádek.

Více portů i výkonu

Ovládací prvky jsou rozložené stejně jako u předchůdce, stejný je i systém dokování, odpojení ovladačů a možnosti z nich s využitím středového kusu udělat gamepad. Eventuálně je tu varianta použít jako gamepady oba Joy-Cony. Změna se odehrála u USB-C. Tyto porty jsou nyní k dispozici dva, jeden nahoře a druhý dole. Vítám tuto změnu, protože hraní v handheldovém režimu je mnohem komfortnější, když se Switch 2 nabíjí z horního USB-C.

Stran výkonu si v porovnání s jedničkou není moc na co stěžovat, ale pokud se podíváme na výkon reálný, není Nintendo Switch 2 žádný trhač asfaltu. Nvidia Tegra T239 s 1 536 CUDA jádry zvládá DLSS i ray-tracing. V režimu handheldu se bavíme zhruba o výkonu 1,7 teraflop, protože frekvence čipu je 561 MHz. V docku se frekvence zvedá na 1,0 GHz a celkový nominální výkon je kolem 3,1 teraflop. Procesor Arm Cortex-A78C není žádné extra dělo a jeho takt je 1,0 až 1,1 GHz.

Skromné možnosti však navyšuje zmíněné DLSS, i proto některé tituly zvládají vyšší rozlišení, v případě těch „běžných“ není problém dosahovat i vyšších snímkovacích frekvencí. Například Fast Fusion, což jsou velmi rychlé futuristické závody, nabízí různá nastavení s různou vizuální kvalitou a s tím související snímkovací frekvencí. Nejinak tomu jistě bude i spousty dalších her.

Her přibývá

Tím se pomalu dostáváme k současné nabídce, která není nikterak široká. Postupem času se jistojistě rozroste, ale spousta her nemá žádnou optimalizaci a tvrdý fps lock. Konzole se tedy doslova fláká a nevyužívá svůj plný potenciál, zatímco hráč má prakticky stejný zážitek jako na původním Nintendu Switch. Povinností jsou samozřejmě závody Mario Kart World, z ostatních mohu doporučit třeba No Man’s Sky, a to zejména hráčům, kteří mají o prázdninách skutečně tunu času a chtějí letní vedra zažehnat chladným vesmírem.

Nintendo Switch 2
Nintendo Switch 2 | foto: FONETECH.CZ

Z novinek, které jsou aktuální, nelze nezmínit Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4 a Donkey Kong Bananza. Jak vidno, portfolio roste, do Vánoc se budeme v hrách pro Switch 2 brodit po kolena a čísla prodejů samotné konzole možná ještě raketově vystřelí vzhůru. Pro tvůrce her je to důkaz, že má smysl minimálně zvážit port právě pro novinku od Nintenda.

Výdrž a nabíjení

V docku konzole funguje skvěle, jede na plný výkon a projevuje se to i lehce slyšitelným větráčkem, který honí vzduch kolem čipů. Základna samotná má také chlazení, ale jen pro svou elektroniku, nikoliv pro konzoli. Lehce zvláštně se chová nabíjení, které je v docku zpomalené a dost se vleče. Do plna to zabere odhadem přes tři hodiny času. V handheldovém režimu je to rychlejší, vzhledem k nižším taktům procesoru i grafického čipu nemá Switch 2 takový odběr. 

I tak ale počítejte s herní dobou maximálně mezi hodinou a půl až třemi hodinami. Hodně bude záviset na tom, co spustíte, protože třeba Cyberpunk 2077 je skutečně náročný a ždíme výkon na hranu, zatímco Zelda je lépe optimalizovaná a můžete ji hrát asi 160 minut v kuse bez přístupu k zásuvce.

Nintendo Switch 2
Nintendo Switch 2 | foto: FONETECH.CZ

Koupit, nebo počkat?

Jako nadšenec do her a jako otec dvou dětí jsem samozřejmě měl Switch 2 předobjednaný. Nepovažuji to za unáhlené rozhodnutí, ale kdybych počkal možná do Vánoc, kdy očekávám první slevu, mohl jsem něco ušetřit a i výběr her by jistě byl větší. Ve výhodě jsou majitelé původního Switche, kteří mohou využít svou knihovnu her, kterou třeba čas od času občerství něčím novým.

Nintendo až časem ukáže, a to na titulech, jako je třeba Super Mario Party: Jamboree, že výkon je podružný. Zábava se skrývá v hratelnosti a na hrách solidně odvedené řemeslné práci, což se týká hlavně first-party titulů. Pokud vás právě hry od samotného Nintenda oslovují, není nad čím váhat.

Pro ostatní může být novinka jenom doplňkem k hernímu počítači či zábava na cesty vlakem. Pokud s nákupem počkáte, nestane se vůbec nic. A jestli chcete opravdu hodně zábavy za málo peněz, je nejlepší doba na pořízení prvního Switche, který má za sebou obří knihovnu her a v e-shopech ho najdete ve variantě Lite za pakatel.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: autorský text

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..