Huawei Watch 3

Recenze Huawei Watch 3: perfektní Harmonie?

Huawei Watch 3 se snaží zaujmout spíše náročnější zákazníky, kteří jsou za rozšířené funkce a také luxusní design ochotni připlatit. Mimo to jsou také prvotinou s vlastním operačním systémem HarmonyOS. Po modelu Huawei Watch 3 Pro nyní testujeme základní model Watch 3, a to v celočerném, tedy Active, provedení.


Psali jsme: Recenze Huawei Watch 3 Pro: s HarmonyOS až na vrchol


Už na první pohled musí být každému zájemci jasné, že jde o prémiový model. Filozofie designu Watch 3 se od prvních Huawei Watch vydaných v roce 2015 příliš nezměnila: stále máme co dočinění s kruhovým displejem (ciferníkem), tělem z nerezové oceli a keramikou na zadní straně, přičemž na ruce hodinky vypadají podobně jako tradiční hodinky. Huawei Watch 3 v černé variantě vypadají nádherně, alespoň podle mého skromného názoru. Dokonce je řadím designově nad vrcholný model Watch 3 Pro, který testoval kolega Mirek.

Specifikace

Rozměry  46,2 × 46,2 × 12,15 mm, hmotnost 54 gramů bez řemínku
Tělo  46 mm, nerezová ocel + keramika
        Tlačítka  Otočná korunka a boční tlačítko
Procesor  Kirin A1
Displej  1,43″ AMOLED, rozlišení 466 × 466 px
Senzory  Akcelerometr
Gyroskop
Geomagnetický senzor
Optický senzor TruSeen 4.5
Senzor okolního světla
Barometr
Senzor pro měření teploty kůže
     Konektivita  LTE, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.2, NFC
Výdrž baterie  2 dny (14 dní v režimu dlouhé výdrže)
Voděodolnost  5 ATM
Úložiště  16 GB
RAM  2 GB
Systém  HarmonyOS 2.0
Cena  9 999 Kč

Design

 • nerezové tělo a keramika
 • 22mm vyměnitelný řemínek
 • hmotnost 54 gramů (bez řemínku), rozměry 46,2 × 46,2 × 12,15 mm

Huawei Watch 3 jsou jedny z nejhezčích chytrých hodinek, jaké se mi kdy dostaly do ruky. Velikostně jsou tak akorát (46 mm) a díky hmotnosti jen 54 gramů se na zápěstí opravdu nepronesou. Celočerné Active provedení vypadá elegantně, čemuž napomáhá i fakt, že na lunetě nenajdeme žádné grafické prvky (ciferník), jako u Watch 3 Pro. Design je tady mnohem čistší, uhlazenější.

Na pouzdře najdete dvě tlačítka, obě na pravém boku. Horní je ve formě otočné korunky (to známe například z Apple Watch), můžete s ním tedy točit a má příjemnou haptickou odezvu. Slouží jako vstup do menu aplikací či jako návrat zpět na hlavní obrazovku s ciferníkem (vše jsme popsali v recenzi Huawei Watch 3 Pro tady). Dvojité stisknutí korunky pak spustí kruhovou nabídku naposledy spuštěných aplikací, tedy multitasking.

Spodní podlouhlé tlačítko, které před hranu vyčuhuje jen minimálně, aktivuje režim cvičení, anebo si ho můžete nakonfigurovat pro spouštění různých funkcí. Na těle Watch 3 dále najdete poměrně hlasitý reproduktor a mikrofon pro hlasové hovory. Pomocí hodinek lze telefonovat nezávisle na telefonu, hovory lze vytáčet i přijímat. Až se Huawei domluví s tuzemskými operátory, budou moci uživatelé využívat i eSIM. Podporu pro tyto hodinky by měli nabízet všichni operátoři, zatím je ovšem v nabídce nemá ani jeden. Snad se dočkáme co nejdříve.

Unboxing

Fantastický displej

 • velký 1,43palcový displej s rozlišením 466 × 466 px
 • Díky AMOLED skvělé barevné podání i pozorovací úhly 

Displej hodinek je velký, ale nikoli obrovský. Jedná se o kulatý AMOLED panel s průměrem 1,43 palce a rozlišením 466 × 466 pixelů (jemnost 326 ppi). Samotný panel mimo to zaujme i 60Hz obnovovací frekvencí a vysokou svítivostí (až 1 000 nitů), což je dnes ve světě wearables spíše nezvyklá (vysoká) hodnota. S čitelností není problém ani na prudkém sluníčku a vysoko hodnotím i barevné podání, které je impozantní. Večer přijde naopak vhod nízký jas, kdy vám hodinky v posteli zbytečně nesvítí do obličeje. Displeji nechybí režim Always-On a prémiový element pak představuje safírové krycí sklo, které je obtížné poškrábat.

Huawei Watch 3
Huawei Watch 3 | foto: vlastní

Jak už jsem uvedl, lunetu nenarušují žádné symboly (ciferník), což vypadá správně minimalisticky a další věc, kterou musím zmínit, je, že oproti Watch 3 Pro se základní model lépe ovládá prsty, protože krycí sklíčko je více zaoblené a prsty po něm příjemně kloužou. Pro někoho to mohou být jen drobnosti, pro mě se ale jedná o zásadní věc, proč základní model preferuji před verzí Pro. U varianty, kterou jsem testoval, příjemně překvapí i silikonový pásek, který je na ruce velmi pohodlný. V letních vedrech se mi pod ním navíc nepotila kůže, což pokládám za důležité, protože to zvyšuje pohodu při nošení hodinek. Pásek lze kdykoli snadno vyměnit za jiný 22mm řemínek, například kožený.

Senzory a reproduktor

Stejně jako předchozí chytré hodinky i model Watch 3 disponuje celou řadou senzorů. Změří vám tepovou frekvenci, okysličení krve a nově dokonce i teplotu pokožky pro sledování potenciální horečky. K dispozici je také 16 GB úložiště, 2 GB operační paměti a reproduktor s mikrofonem, abyste při telefonování protistranu slyšeli a ona slyšela vás.

Watch 3 podporují NFC (platit s nimi ale bohužel nelze) a umí se připojit k navigačním satelitním systémům GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou. Můžete si s nimi tedy zaběhat a telefon bez obav nechat doma. Data se později sesynchronizují s aplikací Zdraví a o žádné údaje tak nepřijdete. Huawei Watch 3 přehledně umí zobrazit vaši denní aktivitu: kolik jste ušli kroků, jak dlouho jste aktivní, kolikrát jste se zvedli z místa a tak podobně. Vše je na dosah ťuknutí prstu na displej hodinek.

Mimochodem, nový optický senzor srdečního tepu TruSeen 4.5 opravdu přináší podrobnější měření a nejedná se tak jen o marketing. Mezi Huawei Watch GT 2 Pro a Huawei Watch 3 se rozdíl v tepové frekvenci často pohyboval kolem 10 procent, což je pro přesnost sledování fyzické kondice a zdraví velký krok kupředu. Co dále potěší, tak to je automatická detekce pádu s voláním SOS, pokud byste třeba náhodou upadli. Tuto funkci můžete aktivovat přímo v hodinkách: Nastavení => Zabezpečení soukromí => Nouzové SOS.

Monitoring spánku

Sledování spánku společnosti Huawei je jako již dříve pohodovou záležitostí. Pokud s hodinkami spíte, získáte spoustu dat a přehledů, stejně tak Watch 3 vyhodnotí vaše spánkové skóre a změří dobu jeho trvání.

Během testování jsme nicméně zjistil, že doba spánku je trochu nadhodnocená (Watch 3 ukazují, že jste spali déle, než je skutečnost), protože hodinky nereagují na vaše probuzení tak přesně, jako konkurenční Fitbit Sense nebo Apple Watch. Obecně je však měření spánku včetně jeho fází v normě a nabízí hodně zajímavých a použitelných zjištění.

Měření teploty

Zcela novou funkcí, kterou v Huawei Watch 3 najdeme, jsou údaje o teplotě pokožky, což je něco, co už se dříve objevilo ve Fitbit Sense. Nejedná se o převratnou funkci, už jen z důvodu, že senzory měří jen teplotu pokožky, může nicméně poskytnout zajímavý obraz o vašem celkovém zdraví. Změny teploty kůže mohou být známkou nemoci, takže je užitečné sledovat velké výkyvy.

Operační systém Harmony OS

 • operační systém je skvěle odladěný
 • součástí je katalog aplikací AppGallery

HarmonyOS 2 je reakcí společnosti Huawei na to, že nemůže používat služby Google na svých mobilních produktech kvůli omezením ze strany americké vlády. Huawei vytvořil celý softwarový ekosystém a navrhl ho tak, aby bezproblémově fungoval napříč vším, od spotřební elektroniky (TV a tak podobně) přes internet věcí (IoT) až po chytré telefony.

Software, který běží v nových hodinkách, vypadá z designového hlediska podobně jako LiteOS, který najdeme ve starších hodinkách Huawei. HarmonyOS je ovšem mnohem promakanější a přináší několik užitečných vychytávek. Když stisknete korunku (prvek, který si Huawei vypůjčil od Applu), zobrazí se mřížka aplikací, ve které se lze snadno orientovat a porozumět jí. Otáčením korunky lze v matici aplikací zoomovat (nabídku oddalovat/přibližovat), což lze ale i prstem. Mezitím, když přejedete prstem doleva, získáte přístup ke čtyřem přizpůsobitelným widgetům (kartám). Přejetím zespoda nahoru vyvoláte notifikace, přejetím prstu dolů získáte rychlou nabídku nastavení a přejetím doprava vyvoláte náhled počasí.

Velkou výhodou HarmonyOS, kromě toho, že je systém neuvěřitelně plynulý a jednoduchý pro orientaci, je integrace obchodu AppGallery. Aplikací neustále přibývá a už dnes lze využívat například povedenou navigaci Petal Maps. Stačí si Petal Maps stáhnout do mobilu s Androidem (je v AppGallery i Google Play), nainstalovat a spustit jak ve smartphonu, tak hodinkách. Co vše Petal Maps v nových verzích umí, se dočtete tady.

Huawei Watch 3
Huawei Watch 3 | foto: vlastní

Huawei Watch 3 nabízí 100 tréninkových režimů včetně 19 profesionálních, které nabídnou bohatší metriky, a 6 režimů, které nabízejí automatickou detekci cvičení. Hodinky například poznají, že běžíte a běh automaticky zaznamenají. Detailní statistiky můžete sledovat v aplikaci Zdraví, kterou je dobré stahovat přímo z obchodu AppGallery, a to hlavně v případě, že nevlastníte telefon Huawei či Honor. V obchodě Huawei se nachází vždy nejnovější dostupná verze. Co vše Zdraví umí, nabízí a jak se s aplikací pracuje, rozebrala již naše recenze Huawei Watch 3 Pro.

Stahujte nejnovější verzi aplikace Zdraví pomocí QR kódu
Stahujte nejnovější verzi aplikace Zdraví pomocí QR kódu

Majitelé hodinek řady Huawei Watch 3 mohou využívat i virtuální asistentku Celia, ale jen v případě, že vlastní kompatibilní Huawei telefon. V praxi je nám tak tato funkce k ničemu. Co se mi dále nelíbí, tak to, že pokud na hodinkách nastavím režim nerušit, nepřepne se mi do něj i telefon a naopak. To konkurence umí už dávno.

Dalším mínusem je nemožnost snadno dostat muziku přímo do hodinek. Co funguje ve předchozích Watch GT2 Pro, tady Huawei odstranil. Proč? Hudba se do hodinek dá krkolomně dostat přes aplikaci eSound Music, která se dá stáhnout z AppGallery. Málokdo o tom však ví a není to vůbec ideální. A notifikace? Ty jsou stále stejně nedokonalé (statické) jako na předchozích hodinkách Huawei s tím rozdílem, že nově zobrazí smajlíky, ale na zprávu už neodpovíte.

Výdrž baterie a nabíjení

 • baterie má kapacitu 450 mAh
 • v chytrém režimu s Always-On displejem vydrží hodinky fungovat 2 dny
 • až dva týdny výdrže v úsporném režimu

Kde naopak Watch 3 nad konkurencí vyčnívají, tak to je v oblasti výdrže baterie. Ne, není dokonalá a už vůbec nedosahuje na výdrž z Watch GT2 Pro. Huawei ale naštěstí zvolil šalamounské řešení. Uživatel má možnost používat hodinky v tzv. smart režimu se všemi dostupnými funkcemi a abych pravdu řekl, hodinky v něm s aktivním displejem Always-On vydrží zpravidla dva dny. Připomeňme, že konkurenční Apple Watch musíte zpravidla nabíjet jednou denně. V režimu extrémně dlouhé výdrže, který odstraňuje přístup k některým aplikacím a funkcím, a také různých vrstvám uživatelského rozhraní HarmonyOS, hodinky vydrží zhruba dva týdny. A už jsem na tom stejně jako na předchozích Watch GT2 Pro.

K nabíjení Watch 3 slouží standardní kruhová kolébka, která je součástí balení. Stačí na ni hodinky položit a začnou se nabíjet. Samotný proces nabíjení není přitom ani vyloženě zdlouhavý. Hodinky podporují rychlé nabíjení, a tak stačí pár minut a můžete zase vyrazit ven. K nabíjení můžete využít i jakoukoli kompatibilní Qi bezdrátovou nabíječku nebo mobil s podporou reverzního dobíjení.

Huawei Watch 3
Huawei Watch 3 | foto: vlastní

Zhodnocení a závěr

Hodinky Huawei Watch 3 vypadají a působí na ruce zatraceně dobře. Nabízejí pestrou sadu sportovních i zdravotních funkcí a také sofistikovaných senzorů, které pohlídají vaše zdraví a odhalí, kde ve cvičení máte slabiny a jaké jsou naopak vaše přednosti. Dnes se jedná o jedny z nejlepších chytrých hodinek pro uživatele systému Android. Operační systém HarmonyOS má potenciál růst a pokud vám nevadí zatím slabší nabídka aplikací vývojářů třetích stran a jednodušší notifikace, u kterých věřím ve zlepšení po některé z připravovaných aktualizací, nemám problém Huawei Watch 3 doporučit.

Co se líbí

 • prémiový design a použité materiály
 • parádní AMOLED displej
 • slušná výdrž baterie
 • HarmonyOS má potenciál
 • spousta sportovních režimů
 • bezdrátové (a rychlé) dobíjení
 • aplikace Zdraví (v češtině)
 • obchod AppGallery
 • podpora aplikací třetích stran

Co se nelíbí

 • chybí podpora placení přes NFC
 • jen statické notifikace
 • vysoká cena
Total
4
Shares